
Juče smo izglasali dva važna međudržavna sporazuma između Vlade Crne Gore i Vlade Ujedinjenih Arapskih Emirata — Sporazum o ekonomskoj saradnji i Sporazum o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina, saopštila je poslanica PES-a Branka Marković.
“Radi se o dokumentima koji predstavljaju osnovu za buduće strateško partnerstvo između Crne Gore i jedne od najbrže rastućih i najuticajnijih ekonomija svijeta — države koja je u proteklim decenijama postala simbol modernizacije, tehnološkog napretka i vizije.
Sporazumi ne znače prodaju zemljišta, niti potpisivanje bilo kakvih ugovora o otuđenju državne imovine. Oni stvaraju institucionalni okvir za razvoj saradnje između dvije države i omogućavaju da se u narednom periodu konkretizuju investicioni projekti koji će, uz saglasnost Skupštine, biti sprovođeni u skladu s nacionalnim zakonima i evropskim standardima”, navodi Marković.
Dodaje da Prvi dokument – Sporazum o ekonomskoj saradnji – obuhvata širok spektar oblasti:
- Industrija, uključujući tekstil,
- Tehnologije u oblasti bezbjednosti,
- Telekomunikacije,
- Saradnja u oblasti vazduhoplovstva,
- Infrastruktura i izgradnja,
- Trgovina robom i uslugama,
- Ulaganja i promocija ulaganja,
- Razvoj i promocija nekretnina,
- Mala i srednja preduzeća,
- Poljoprivreda,
- Energetika i obnovljivi izvori,
- Finansijske tehnologije,
- Elektronska uprava,
- I druge oblasti koje strane dogovore kao strateški važne.
Ovaj sporazum zaključuje se na period od pet godina, sa automatskim obnavljanjem, i predstavlja osnov za zaključenje dodatnih protokola i ugovora u svakoj od navedenih oblasti. Na osnovu jasno identifikovanih strateških projekata, Vlada UAE predlaže investitore, za koje garantuje, ali nijedan od njih ne može djelovati bez prethodne saglasnosti Vlade Crne Gore, kazala je Marković.
Podsjeća da je prethodni sporazum sa UAE istekao još 2021. godine, jer prethodne vlade nijesu preduzele korake da ga produže. Današnja Vlada to ispravlja, jer znaju da bez institucionalnog partnerstva nema velikih investicija, a bez investicija nema ni ekonomskog razvoja.
Dodaje da Drugi sporazum – o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina – fokusiran je na realizaciju dvije velike strateške investicije od javnog interesa:
• jednog projekta na jugu Crne Gore,
• i drugog na sjeveru, u vidu razvoja skijališta i zimske turističke ponude.
“Ovo je snažna poruka da sjever Crne Gore više nije zaboravljen. Da postoji jasno opredjeljenje ka ravnomjernom razvoju države.
Lokacije za ove projekte nijesu određene. Vlada je otvorila prostor da sve opštine – i na jugu i na sjeveru – kandiduju svoje projekte. Nakon analiza, biće definisane konkretne lokacije, a svaki ugovor će se donijeti transparentno, uz saglasnost Vlade i ratifikaciju u Skupštini”, kazala je Marković.
Istakla je da je važno razjasniti pravno-ekonomski model saradnje:
• Država ne prodaje imovinu.
• Učešće države u zajedničkom ulaganju je zemljište.
• Na osnovu toga, država postaje suvlasnik je u projektu i ubira dividendu od realizacije projekta.
• Svojinsko-pravni model biće definisan posebnim ugovorom, a svi ključni akteri – lokalne samouprave, građani, stručna i šira javnost – biće uključeni u proces.
Navodi da u kontekstu zakonodavstva, sve što bude realizovano iz ovih sporazuma mora biti u skladu sa zakonima o uređenju prostora, sprječavanju pranja novca i drugim relevantnim zakonima Crne Gore.
“Crna Gora je kroz Reformsku agendu i evropski put jasno naznačila da do kraja 2026. godine može da koristi G2G model (država-država) u potpisivanju ovakvih ugovora. Dakle, u potpunosti smo u skladu sa EU pravilima”, istakla je Marković.
Kazala je da Ujedinjeni Arapski Emirati su kredibilan partner – ne samo za Crnu Goru, već i za najrazvijenije države svijeta.
“Podsjetiću vas na neke primjere:
• Dogovor UAE sa Francuskom o izgradnji AI data centra vrijedan između 30 i 50 milijardi dolara,
• Sporazum sa SAD-om o investicijama u vrijednosti od 1,4 triliona dolara.
-Potpisani su i ugovori sa Italijom, uradjen projekat na Hvaru, Hrvatska. Planirani projekti sa Albanijom.
Zato je važno da odbacimo neutemeljene, politikantske optužbe o korupciji i rasprodaji države. Niti je bilo šta prodato, niti postoji ijedan potpisan ugovor bez znanja Skupštine, niti je moguće da se bilo šta sprovede bez zakonitih procedura. Takve tvrdnje služe samo za dnevno-političke obračune, a u suštini – odvraćaju kredibilne investitore i štete interesima građana”, rekla je ona.
Istakla je da naša odgovornost kao zakonodavne vlasti je da stvorimo stabilan, pravno siguran i podsticajan ambijent za ulaganja. Jer:
• bez ulaganja nema rasta,
• bez rasta nema zapošljavanja,
• bez zapošljavanja nema ni boljeg standarda.
“Vlada Crne Gore, predvođena premijerom Milojkom Spajićem, u rekordnom roku je:
• deblokirala evropski put,
• povećala plate i penzije,
• smanjila sivu ekonomiju,
• isplatila dugovanja bivšim radnicima,
• i spasila Institut Igalo.
Isto tako, ova Vlada ostaje posvećena otvaranju države za nove investicije, na transparentan način, uz punu kontrolu institucija, Skupštine i javnosti, zaključila je Marković.