Medijska organizacija jugoistočne Evrope (SEEMO) oštro osudila nasilni napad na Raičković

Medijska organizacija jugoistočne Evrope (SEEMO) oštro osuđuje nasilni napad na novinarku Anu Raičković i njenu porodicu od strane biznismena, njegovog sina i njihovog zaštitarskog tima. Takvi napadi na novinare podrivaju slobodu štampe i demokratske vrijednosti. SEEMO poziva nadležna tijela da osiguraju brzu i temeljnu istragu i da počinitelje pozovu na odgovornost. uz najstrože kazne, naveli su u saopštenju.

U večernjim satima 10. novembra 2024. oko 22 sata, Ana Raičković, urednica crne hronike dnevnog lista Pobjeda, nasilno je napadnuta ispred radnje za prodaju brze hrane u Podgorici, Crna Gora. Jedan biznismen, njegov sin i njihov zaštitar uhapšeni su zbog napada na nju. Odlukom Osnovnog suda u Podgorici svima trojici određen je pritvor do 30 dana. Policija je saopštila da su Raičković i dva člana njene porodice pretrpjeli verbalne prijetnje koje su prerasle u fizičko nasilje, a oštećen im je i automobil.

Raičkovićeva je zadobila više udaraca po glavi i tijelu i tim povodom je saslušana u policiji. Napadači su privedeni zbog optužbi za nasilničko ponašanje, a policija ističe da se za takve prekršaje prema novinarima pooštravaju kazne.

Domaći biznismen i ranije se povezivao s značajnim kontroverzama, a navodno ima i dokumentovani istorijat razmirica s novinarima, uključujući i obračun s novinarom Vladimirom Otaševićem 2019. koji je završio bez težih posljedica.

Državne institucije, uključujući predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića i premijera Crne Gore Milojka Spajića, javno su osudili napad, pozivajući na brzu pravdu. Ministarka kulture i medija Tamara Vujović incident je opisala kao napad na slobodu medija i demokratska prava, istaknuvši odgovornost države da zaštiti novinare.

Sindikat medija Crne Gore (Sindikat medija Crne Gore i medijski nadzornici zatražili su striktno sprovođenje zakona i ukazali na dugogodišnju taktiku zastrašivanja od strane napadača, uključujući korišćenje njegovog medija za klevetničke kampanje.

Samo ove godine Crna Gora je svjedočila zabrinjavajućem broju napada na novinare, a medijske organizacije naglašavaju da vlasti moraju pokazati politiku nultu toleranciju prema takvom nasilju.

Medijska organizacija jugoistočne Evrope (SEEMO) regionalna je nevladina, neprofitna mreža urednika, medijskih rukovoditelja i vodećih novinara u jugoistočnoj, južnoj, istočnoj i srednjoj Evropi. Članovi SEEMO-a su u Albaniji, Armeniji, Azerbajdžanu, Bjelorusiji, Bosni i Hercegovini, Bugarskoj, Hrvatskoj, Kipru, Češkoj, Estoniji, Gruziji, Grčkoj, Mađarskoj, Kazahstanu, Kosovu, Kirgistanu, Letoniji, Litvaniji, Malti, Moldaviji (s teritorijem Pridnjestrovlja), Crna Gora, Sjeverna Makedonija, Poljska, Rumunjska, Rusija, Srbija, Slovačka, Slovenija, Tadžikistan, Turkmenistan, Turska / Turska, Ukrajina i Uzbekistan. Austrija, Italija, Vatikan i San Marino imaju poseban status u SEEMO-u. SEEMO ima više od 3000 pojedinačnih članova i dodatne medije kao korporativne članove.

SEEMO će pomno pratiti ovaj slučaj kako bi zagovarao pravdu i zaštitio sigurnost i prava novinara u cijelom region, zaključuju u saopštenju.

Izvor: Pobjeda

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.