Medoks: Sarađivaćemo sa vladom izabranom na demokratski način, ali to ne znači da je podržavamo

Sarađivaćemo sa bilo kojom vladom koja je izabrana na demokratski način, ali to ne znači da je podržavamo. I dalje ćemo imati diplomatske odnose, a nivo naše saradnje zavisiće od zajedničkih interesa i vrijednosti, koji moraju biti evroatlantski, rekla je ambasadorka Velike Britanije u Crnoj Gori Karen Medoks.

Najvažniji prioritet Crne Gore, ističe Medoks, mora da bude uspostavljanje funkcionalnog Ustavnog suda, jer Crna Gora – kao NATO saveznik i buduća država članica EU – treba da pokaže svojim partnerima da je u potpunosti sposobna da normalno funkcioniše.

Na pitanje kako ocjenjuje političku situaciju u zemlji, Medoks je kazala da je prema njenom mišljenju trenutna situacija veoma zabrinjavajuća.

“Imamo nekoliko crnogorskih institucija koje ne funkcionišu. Postoji vlada u tehničkom mandatu, na čijem čelu je premijer kojem je prije šest mjeseci izglasano nepovjerenje. Uprkos tome što je vlada u tehničkom mandatu, nekoliko značajnih zakona i odluka je usvojeno. Nijedna od ovih odluka, koje je Vlada donijela, ne može se osporavati pred Ustavnim sudom, jer on ne funkcioniše. To znači da nedostaju neki od mehanizama uzajamne kontrole koji omogućavaju demokratskoj vladi da funkcioniše u interesu svojih građana. Sve ovo čini Crnu Goru podložnijom vanjskim uticajima država kao što je Rusija, ali i uticaju organizovanog kriminala”, kazala je ona.

Ona je ponovila da najvažniji prioritet mora da bude ponovno uspostavljanje funkcionalnog Ustavnog suda.

“U tom pogledu ne mislim da su spekulacije o tome koliko će sudija biti izabrano najvažniji faktor. Ali mislim da ovdje treba da budemo iskreni. Crna Gora, kao NATO saveznica i buduća država članica EU, treba da pokaže svojim partnerima da je u potpunosti sposobna da normalno funkcioniše, a to znači da je u stanju da popuni svoja sudijska mjesta kad god se ona uprazne. To bi trebalo da bude osnovna norma svake države”, kazala je.

Na pitanje da li “zapadni partneri govore previše diplomatskim jezikom”, odnosno da nijesu dovoljno direktni, Medoks kaže da je Ujedinjeno Kraljevstvo bilo veoma direktno u svojim porukama.

“U stvari, evo upravo i u ovom intervjuu govorim koliko sam zabrinuta zbog ove situacije, tako da mislim da sam bila jasna. Dodatno, nedavno je specijalni izaslanik za ovaj region, Lord Pič, mislim prije dvije sedmice, izjavio da je Crna Gora ranjiva u ovom geopolitički izazovnom vremenu, i vrlo jasno je iznio očekivanja šta je potrebno uraditi – da Ustavni sud ponovo funkcioniše i da se osiguraju uslovi za održavanje predsjedničkih i parlamentarnih izbora. Takođe je rekao da će naša buduća saradnja sa Crnom Gorom zavisiti od daljeg usklađivanja sa našim zajedničkim NATO vrijednostima. Rekla bih da je to prilično jasno”, kazala je ona.

Dodaje da se stav vlade Ujedinjenog Kraljevstva zapravo nije promijenio sa promjenama vlada.

“Mi ne favorizujemo i ne podržavamo određenu vladu u odnosu na drugu. Sjećate se da smo dobro sarađivali sa Krivokapićevom vladom. Dobro smo sarađivali i sa vladom Dritana Abazovića. Prije toga smo zaista dobro sarađivali i sa vladama predvođenim DPS-om! To je zato što mi sarađujemo sa državama, a ne vladama. Ne biramo mi vlast, biraju je građani Crne Gore. Mi, sa druge strane, imamo diplomatske odnose i radimo sa svakom vladom na vlasti. To je ono što rade diplomate. Dakle, nije riječ o podršci. Samo zato što razgovaramo sa mnogo ljudi, to ne znači da ih i podržavamo. To znači da mi radimo svoj posao. Na taj način dobijamo informacije o tome šta se dešava na lokalnom nivou i sarađujemo sa njima”, istakla je Medoks.

Izvor: Gradski.me

Subscribe
Notify of
guest
Nije obavezno
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
View all comments

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.