Izbor crnogorskog predsjednika Jakova Milatovića i parlamentarni izbori koji su uslijedili dobar su simbol i znak, da makar u jednom dijelu regiona, okrećemo leđa prošlosti i tražimo novu generaciju lidera, kazao je danas šef Kancelarije za Centralnu i Južnu Evropu u Stejt departmentu Malkolm Mekdauel.
On je, kako prenosi Glas Amerike, poručio da je lider SAD Džo Bajden poslao pismo Milatoviću u kom je naveo da Sjedinjene Države nastavljaju da podržavaju Crnu Goru, dok radi na izgradnji stabilne, inkluzivne, multietničke demokratije, sposobne da primijeni reforme kako bi napredovala u pristupu EU i u borbi protiv korupcije.
„To se odnosi na sve zemlje Zapadnog Balkana, ne samo na Crnu Goru“, rekao je Mekdauel na konferenciji u Vašingtonu, u organizaciji Transatlanske mreže liderstva i Atlantskog saveta.
Na konferenciji su učestvovali američki zvaničnici i resorni ministri iz regiona, a Mekdauel je takođe kazao da treba normalizovati odnose Srbije i Kosova.
„Šta smo mi kao međunarodna zajednica i region, spremni da uradimo da bismo se usprotivili onima koji bi da probude duhove nasilja i tenzija u Bosni i Hercegovini, koji dovode u pitanje njen suverenitet i teritorijalni integritet i multietničnost. To nije nešto što SAD može sama da riješi, to je kako da pomognemo da zemlje regiona budu bliže jedna drugima, samim tim i Evropskoj Uniji, to je naš strateški interes. Zato smo i podržali razne regionalne inicijative kao što je Otvoreni Balkan“, dodao je Mekdauel.
Prema riječima Dejvida De Falka, zamjenika pomoćnika sekretara za trgovinu SAD, američke kompanije prepoznaju povezanost Zapadnog Balkana i Jugoistočne Evrope i već ima dosta potencijala.
„Privatni sektor nam pomaže da shvatimo koje su opcije, pogotovo mlađe generacije imaju neka očekivanja, kao i kod vas. Moramo da slušamo i civilno društvo. Imali smo događaj u Beogradu, gdje je svih šest zapadnobalkanskih država, sa kompanijama, tamo bilo predstavljeno. Biznis želi da bude u regionu. Sve više biznisa želi da dođe u region. Doveo sam 27 kompanija sa sobom i sektore koji su oni tražili su najmoderniji. I tu ima mogućnosti, kada pričamo o lancu dostave, o dodatnim vrijednostima, o poslovima i napretku, ima mnogo prilika“, kazao je on.
Jedan od organizatora ove konferencije Saša Toperić, izvršni potpredsjednik Transatlanske mreže liderstva navodi da je uvokek za region dobro da ima neko prisustvo u Vašingtonu, kao i da čuje poruke o ulasku u EU i o strateškim energetskim odlukama.
„Diversifikacija samog sektora je u interesu svih građana i zemalja Zapadnog Balkana. Na kraju – sajber sikjuriti, to jeste problem, koji regija tek treba bolje da osvijesti, to je problem sa kojim treba tek da se uhvatimo svi u regiju u koštac, jer to će biti, po meni, način na koji će se određene strateške politike Kine, Irana, Rusije i drugih faktora koji nisu za neke projekte translantskih i evropskih integracija, još više održavati u regiji“, rekao je Toperić za Glas Amerike.
Izvor, foto: Glas Amerike