Kompanija META, koja je osnivač internetske društvene mreže Fejsbuk, odbila je zahtjev crnogorske policije da izbriše lažni profil novinara Tufika Softića, uz obrazloženje da se na njemu ne remete njihova pravila.
Softić je prošle sedmice prijavio policiji da mu je neko napravio lažni fejsbuk profil i da koristeći njegovo ime plasira sa te platforme sadržaje koji urušavaju njegov ljudski i profesionalni ugled.
Osnovno državno tužilaštvo u Beranama je formiralo predmet i kvalifikovalo krivično djelo kao neovlašćeno prikupljanje korišćenje ličnih podataka iz Krivičnog zakonika Crne Gore, član 176, stav 3, za koje je zapriječena zatvorska kazna, i potom dala policiji nalog da istraži slučaj.
Softić je obaviješten da je policija uradila sve što je bilo u njihovoj nadležnosti, i sa kompletnim predmetnom obratila se kompaniji Meta.
“Rečeno mi je da su očekivali da će lažni fajsbuk profil biti odmah ugašen, kao i da su dobili odgovor da je zahtjev zaprimljen i da će dostaviti sve podatke o tome kada, gdje i sa koje adrese je taj profil napravljen, ali da ga neće ugasiti jer ne krši njihova pravila poslovanja”, rekao je Softić Portalu RTCG.
On je kazao da policija ne zna kada će Fejsbuk dostaviti tražene podatke, jer oni imaju mnogo takvih zahtjeva od bezbjednosnih službi, a prioritet su im SAD i Evropaka unija.
“Takođe mi je rečeno da je lažni profil i dalje aktivan, da se vidi da neko to radi opušteno i bez straha, po čemu bi se moglo zaključiti da lokacija sa koje se upravlja nije u Crnoj Gori”, kazao je Softić.
Prema onome što je do sada zaključeno u ispitivanju slučaja, lažni profil sa Softićevim fotografijama dostupnim na internetu, pogrešnim podacima, statusom udovac i prezimenom sa ispisanim slovom č umjesto ć na kraju, vjerovatno datira iz oktobra prošle godine.
“Ne znam ko može stajati iza ovoga, ali je sigurno da neko zloupotrebljava moje ime kao javne ličnosti. Znam da ovo nije prvi ni poslednji ovakav slučaj, ali se ja zbog ovoga ne osjecam lagodno, jer ima ljudi koji me ne znaju a po tom profilu mogu stvarati pogrešnu sliku o meni kao čovjeku i profesionalnom novinaru”, rekao je Softić.
On je ranije kazao da kao neko ko ima loša iskustva sa ugrožavanjem bezbjednosti, smatra da lažni fejsbuk profil ima veze sa njegovom profesijom.
“Zbog činjenice da otkrivanje počinioca može potrajati, još jednom koristim priliku da obavijestim sve koji koriste društvene mreže da nemam lični profil na Fejsbuku i da ne prihvataju poruke koje dobijaju sa tog profila”, kazao je Softić.
On je rekao da se čak i na ovom primjeru može vidjeti i zaključiti gdje je i koliko je bitna Crna Gora na međunarodnoj sceni, kada Fejsbuk odbija zahtjev crnogorske policije da ukloni lažni Fejsbuk profil.
Tufik Softic je direktor Lokalnog javnog emitera Radio Berane i novinar Portala RTCG.
Dva puta je i fizički napadnut u Beranama zbog tema kojima se bavio, a oba slučaja, od kojih je jedan kvalifikovan kao pokušaj ubistva, ostala su do danas neriješena.
Tri godine je, zbog procjene bezbjednosnih službi da mu je ugrožen život, proveo pod dvadesetčetvorocasovnom policijskom pratnjom i zaštitom.
“Ipak mi je nevjerovatno da Crna Gora nema nikakve kapacitete da uradi nešto sama po ovom pitanju i ukloni moj lažni profil sa ove društvene mreže. 2016. godine kada sam kontraobavještajnoj službi ANB prijavio moguću prijetnju sa jednog fejsbuk profila, za najkraće vrijeme su u večernjim satima utvrdili identitet vlasnika u susjednoj državi i pronašli mu još jedan lažni profil. Kako to ne može sada da se uradi” zapitao je Softić.
Izvor: RTCG