Ministarstvo pravde: Radna grupa razmatra način pristupa računima funkcionera

Foto: Vlada CG

Radna grupa Ministarstva pravde koja radi na izmjenama i dopunama Zakona o sprečavanju korupcije razmatra na koji način će kontrolori Agencije za sprečavanje korupcije (ASK) ubuduće pristupati bankovnim računima funkcionera.

To su “Danu” saopštili iz resora ministra Bojana Božovića, uz napomenu da će u tom dijelu imati i podršku eksperata.

Poslednje izmjene Zakona o sprečavanju korupcije stupile su na snagu 12. juna ove godine. Međutim, manjkavosti tog akta već su se pokazale u praksi u pojedinim njegovim dijelovima.

Iz Ministarstva pravde za “Dan” su kazali da su formirali radnu grupu koja će raditi na izmjenama i dopunama Zakona o sprečavanju korupcije, a paraleleno s tim radiće se i na podzakonskim aktima.

– Kako će tačno izgledati izvještaj o prihodima i imovini u smislu samog obrasca pitanje je za Agenciju za sprečavanje korupcije, a što se tiče Ministarstva pravde, s normativnog aspekta mora sadržati sve propisano članom 26 Zakona o sprečavanju korupcije. Kada je u pitanju pristup bankovnim računima, precizan način pristupa predmet je razmatranja radne grupe, a u ovom dijelu biće pružena i ekspertska podrška – rekli su nam iz Ministarstva pravde.

Članom 26 Zakona o sprečavanju korupcije precizirano je koje podatke funkcioneri prijavljuju u svojim izvještajima o prihodima i imovini.

Zakon šalju EK na mišljenje

Na pitanje da li će zakon biti izmijenjen u dijelu koji se odnosi na prijavu imovine u digitalnim valutama, iz resora pravde su odgovorili da je to tema o kojoj radna grupa tek treba da zauzme stav.

– Svakako, nezahvalno je precizirati kada će tačno rad na ovim izmjenama biti završen, s obzirom da će, po okončanju rada radne grupe, nacrt biti predmet javne rasprave, a isti je značajan za pregovarački proces Crne Gore, pa će biti upućen i Evropskoj komisiji na razmatranje i sugestije. Sastanci će se odvijati ubrzanom dinamikom radi što bržeg okončanja rada na izmjenama ovog zakonskog rješenja, s ciljem ispunjavanja preporuka Evropske komisije i Venecijanske komisije – naglasili su iz ministarstva.

Prema tom članu, izvještaj mora, između ostalog, da sadrži podatke o imovini i prihodima javnog funkcionera i članova zajedničkog domaćinstva, a naročito o pravu svojine na nepokretnim stvarima i pravu zakupa na nepokretnim stvarima u trajanju dužem od jedne godine, u zemlji i inostranstvu, o pravu svojine na pokretnim stvarima čija vrijednost prelazi 10.000 eura, ili za koje je propisana obaveza registracije kod nadležnih organa (motorna vozila, plovni objekti, vazduhoplovi, oružje i sl.).

– Radi provjere podataka iz izvještaja, Agencija može imati pristup podacima na računima javnog funkcionera i članova zajedničkog domaćinstva iz člana 25 stav 1 ovog zakona, kod kreditnih institucija i drugih finansijskih institucija, u skladu sa zakonom kojim se uređuje poslovanje kreditnih institucija – precizirano je u zakonu.

Istim članom je propisano da bliži način pristupa podacima na računima javnog funkcionera i članova zajedničkog domaćinstva kod kreditnih institucija i drugih finansijskih institucija propisuje ministarstvo.

Izvor: Dan

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.