
Najviši zvaničnici stranaka koje konstituišu aktuelnu vladu ponovo se međusobno optužuju za (ne)poštovanje Sporazuma o formiranju vlasti, a glavni razlog za to, ovog puta, jesu neprovjerene i netačne informacije medija bliskih nekadašnjem Demokratskom frontu na koje su, sudeći po jučerašnjim reakcijama, nasjeli i vlast i opozicija.
Potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović rekao je u srijedu na ministarskoj sjednici Savjeta Evrope u Luksemburgu da naša zemlja podržava pristupanje Kosova toj međunarodnoj organizaciji.
Tu njegovu izjavu predstavnici i vlasti i opozicije u Crnoj Gori shvatili su na način da je Ibrahimović digao ruku za ulazak Kosova u SE, zbog čega je Ministarstvo vanjskih poslova juče, nakon brojnih osuda predstavnika vladajuće većine i podrške dijela opozicije, pojasnilo da glasanja nije ni bilo, jer to pitanje nije ni uvršteno u dnevni red zasijedanja.
– Zahtjev Kosova za članstvo u SE nije bio tačka na agendi ministarske sjednice Komiteta ministara, te stoga nije ni moglo biti glasanja država po ovom pitanju – pojasnili su u saopštenju.
Ovom demantiju prethodile su burne reakcije lidera stranaka nekadašnjeg Demokratskog fronta, po svemu sudeći oslonjene na netačne navode koje je portal Borba u srijedu veče objavio u tekstu pod naslovom „Skandal tandema Ibrahimović-Krivokapić: Crna Gora među samo 14 država koje su podržale prijem tzv. Kosova u Savjet Evrope“.
Prvi je reagovao predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević, koji je ukazao na sve ono što smatra problematičnim u posljednje vrijeme. Kako je naveo, ovakvim potezom je nedavno imenovani savjetnik ministra vanjskih poslova Ranko Krivokapić „prstom Ervina Ibrahimovića podržao članstvo tzv. Kosova“, što smatra još jednim u nizu poteza kojim Crna Gora ide protiv svojih interesa.
– Ne daj Bože da imamo jedan avion, poslali bismo ga da bombarduje Beograd koliko noćas, ali sa instrukcijama da preskoči crnogorske nekretnine na Vračaru i Beogradu na vodi – poručio je Knežević.
U napisu na društvenim mrežama on je kazao i da bi se „junaci sa Bregalnice i Mojkovca digli iz groba kad bi vidjeli kome su ostavili državu“, te dodao da bi se „odmah izvinili Turcima i Austrougarima što su ikada pomislili na oslobođenje“.
– Bilo bi bolje da nas Alabar sve zakupi s glavom i cipelicama na 100 godina, nego da umiremo od stida i sramote svaki minut – zaključio je Knežević u svom reagovanju.
Manje ironičan bio je predsjednik Skupštine i lider Nove srpske demokratije Andrija Mandić.
– Mi sa koalicionim partnerima imamo jasan dogovor o funkcionisanju izvršne vlasti. Zajednički radimo na učlanjenju Crne Gore u EU i zbog toga stavljamo moratorijum na pitanja o kojima ne postoji saglasnost unutar parlamentarne većine. Vlada vodi unutrašnju i spoljnu politiku i jedino mjesto gdje se utvrđuje poštovanje tih principa jesu odluke na sjednicama Vlade – kazao je on.
U tom kontekstu poručio je da ministar ne smije da zastupa ono što lično podržava i da je dužan da slijedi politiku Vlade.
– Ova vlada se zalaže za ulazak Crne Gore u EU, a ne za ispunjavanje spoljnopolitičkih ambicija albanskih političara sa Kosova i Metohije. Jednostranom odlukom da se glasa u SE, bez ikakvih konsultacija sa koalicionim partnerima, a posebno bez odluke Vlade, ministar vanjskih poslova, direktno je osporio naše dogovore i koalicioni sporazum, ugrozio dobrosusjedske odnose sa Srbijom i pokušao da skrene Crnu Goru sa EU puta – naveo je on, te pozvao Vladu „da se jasno odredi prema ovom glasanju“.
Kako je dodao, najnoviji postupci su „suprotni dogovorima i potpisanom koalicionom sporazumu i predstavljaju samo kontinuitet pogrešnih politika koje su vodile ranije vlasti, a koje su poražene na izborima 2020. i 2023. godine“.
Da su na netačne navode portala Borba nasjeli i predstavnici crnogorske opozicije potvrđuju njihove jučerašnje reakcije, u kojima su Mandićevu i Kneževićevu pobunu iskoristili da još jednom osude njihovu i politiku aktuelne vlade.
Tako je predsjednik Liberalne partije i jedan od trojice lidera Evropskog saveza Vatroslav Belan glasanje ministra Ibrahimovića, koje se nije ni desilo, nazvao ispravnom odlukom, te ocijenio kako Mandićeva oštra reakcija „po ko zna koji put osvjetljuje politike koju ZBCG i on sprovode i ponovo dokazuje da nas ova vlada neće uvesti u EU“.
Ocijenio je i da su jedina vizija i interes koji ih drže na okupu fotelje preko kojih će, kako je naveo, vjerovatno riješiti i ovaj nesporazum.
Poručio je i da jedva čeka reakciju premijera Milojka Spajića ako je, kako je naveo, uopšte i bude.
– Smije li iznijeti jasan stav izvan svog kripto manipulativnog univerzuma – zapitao se Belan.
Oglasila se i Demokratska partija socijalista ističući da reakcije Mandića i Kneževića, u odnosu na stav Crne Gore povodom prijema Kosova u Savjet Evrope, po ko zna koji put potvrđuju ideološku koherentnost parlamentarne većine i to aktuelnu vlast interesuju samo fotelje i lične funkcionerske privilegije njenih činioca.
– DPS od samog početka rada ove vlade tvrdi da, zbog ovakvih ideoloških različitosti i odsustva bilo kakve programske saglasnosti, ova parlamentarna većina ne može uvesti Crnu Goru u EU niti napraviti bilo kakav značajniji iskorak na polju unutrašnje politike, što prethodne dvije godine i odsustvo bilo kakvih ozbiljnih rezultata i potvrđuju – navedeno je u saopštenju DPS-a.
Reagovali su i iz Stranke evropskog progresa nekadašnjeg premijera Duška Markovića podsjećajući kako je Crna Gora još 2008. godine priznala nezavisnost Kosova.
– Samim tim, podrška članstvu u međunarodnim organizacijama niti je iznenađujuća niti protivrječi zvaničnoj državnoj politici – poručili su iz SEP-a.
Neobaviješteni i u BS
Da glasanja o prijemu Kosova u SE nije ni bilo, sudeći po reakcijama, nijesu bili obaviješteni ni u Bošnjačkoj stranci na čijem je čelu upravo šef diplomatije Ervin Ibrahimović.
Reagujući na navode Andrije Mandića da je Ibrahimović, glasanjem o Kosovu na sastanku Komiteta ministara SE narušio oba principa funkcionisanja izvršne vlasti, iz Bošnjačke stranke su mu poručili da „nema mjesta nervozi“ i da je Crna Gora već priznala nezavisnost tog susjeda.
– Crna Gora je priznala nezavisnost Republike Kosovo, a svi konstituenti vlasti obavezali su se na puno poštovanje te činjenice. U interesu svih država Zapadnog Balkana jeste da cijeli region bude dio Evropske unije, a u tom kontekstu treba posmatrati i članstvo Republike Kosovo u Savjetu Evrope – naveli su iz BS.
Izvor: Pobjeda