Ministri zemalja članica EU strategije za Dunavski region (EUSDR), usvojili su Deklaraciju u kojoj pozdravljaju obnovljeni zamah procesa proširenja EU i potvrditi punu posvećenost svih zemalja kandidata koje učestvuju u u toj strategiji njihovoj perspektivi članstva u EU.
Deklaracijom se pozdravlja dodijeljivanje statusa kandidata za članstvo u EU Ukrajini, Moldaviji i Bosni i Hercegovini, čime sve zemlje koje učestvuju u EUSDR-u sada postaju ili države članice EU ili kandidati za pristupanje.
“Prepoznati i ohrabriti zemlje i regione učesnice da istraže sve mreže saradnje i izgradnje kapaciteta u okviru EUSDR-a, kako bi doprinijeli ubrzanom procesu pristupanja EU i pozvali sve ključne aktere EUSDR-a da na najbolji način iskoriste angažman više sudionika, povezujući lokalne, regionalne i nacionalne nivoe u ovom procesu”, piše u dokumentu.
Ministri potvrđuju posvećenost saradnji u okviru EUSDR-a za prevazilaženje postojećih i novih izazova u Dunavskom regionu i naglašavaju važnost održivog regionalnog razvoja, stvarajući sinergiju između makro-regionalnih strategija i Kohezione politike EU.
U zajedničkoj deklaraciji, koju je potpisalo pet ministara najoštrije se osuđuju nastavak “ničim izazvanog i neopravdanog agresorskog rata Rusije protiv Ukrajine”.
“Izražavamo punu solidarnost sa narodom Ukrajine i ponavljamo punu podršku suverenitetu, nezavisnosti, jedinstvu i teritorijalnom integritetu zemlje, unutar njenih međunarodno priznatih granica”, navodi se, između ostalog, u Deklaraciji.
U ime Crne Gore Deklaraciju je potisala ministarka Ana Novaković Đurović koja je istakla da su ovakve inicijative značajne za Crnu Goru, jer zahvaljujući regionalnoj saradnji rješava brojna pitanja, te da u okviru makroregionalnih inicijativa sarađuju zemlje članice sa kandidatima za članstvo u EU.
“Ova inicijativa dala je direktne pozitivne efekte na proces proširenja i pozitivan input na cijeli proces”, kazala je Novaković Đurović.
Ministrica vanjskih poslova Slovenije, zemlje koja je danas predsjedavala Stategijom EU za dunavski region, Tanja Fajon poručila je da države učesnice Foruma solidarno stoje uz Ukrajinu koju je napala Rusija.
Ona je istakla da su Sloveniju ove godine pogodile velike poplave koje je prevladala uz pomoć prijatelja.
Fajon je rekla da su sve zemlje učesnice strategije ili EU članice ili u procesu pristupanja.
“To daje tim zemljama viziju i ohrabruje ih na putu za punopravno članstvo”, kazala je Fajon.
Pozvala je Evropsku komisiju da da veću podršku ovom procesu.
Ministar vanjskih poslova Austrije, zemlje koja je danas preuzela predsjedavanje ovom regionalnom inicijativom Aleksandar Šalenberg rekao je, kako je saglasan sa koleginicom Fajon da nam je potrebna veća saradnja i to su pokazale krize koje smo imali.
“Sigurnost i stabilnost će biti naši prioriteti, ali ćemo imati i biznis Samit. Takođe, fokusiraćemo se i na mlade, ali na kraju naš najveći cilj je da Dunav bude EU rijeka i da prolazi kroz sve EU zemlje”, rekao je Šalenberg.
Strategija EU-a za dunavsku regiju (EUSDR) jeste makroregionalna strategija koju su zajednički razvile zemlje dunavske regije. Njen je cilj stvoriti sinergije i koordinisati postojeće politike i inicijative širom regije.
Dunavska regija područje je definirsano riječnim slivom te rijeke, najvećim dijelom na područiju EU.
To se u geografskom smislu odnosi na sljedeće zemlje: Njemačku, Austriju, Slovačku, Češku, Mađarsku, Sloveniju, Rumuniju, Bugarsku, Hrvatsku, Srbiju, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru, Moldaviji i Ukrajinu, koje se smatraju regijama duž Dunava.
Izvor: RTCG