Ilustracija
Ministri inostranih poslova zemalja članica Evropske unije raspravljaće u Briselu danas o prilikama na Zapadnom Balkanu, a njima će se, tokom radnog ručka, pridružiti šefovi diplomatija zemalja regiona.
Neophodnost usklađivanja sa zajedničkom spoljnom politikom EU nesumnjivo će biti jedna od ključnih tema na sastanku sa ministrima iz regiona.
To su posredno najavili i evropski učesnici.
Ministar inostranih poslova Švedske čija zemlja predsjedava EU, Tobias Billstrom, ocijenio je da je riječ o važnoj raspravi sa zemljama iz Zapadnog Balkana, budući da su sve one u procesu evropskih integracija.
“Ove zemlje su na putu ka EU i važno je da se i dalje angažuju na usponu i prihvatanju zajedničke bezbjednosne i spoljne politike EU”, poručio je uoči sastanka švedski šef diplomatije.
Ministar inostranih poslova Republike Hrvatske Gordan Grlić Radman je ponovio da njegova država snažno podržava proširenje Unije na Zapadni Balkan.
“Istovremeno, pozivamo na veću saradnju i dobrosusjedske odnose, odnosno podržavanje evropskih vrijednosti, uključujući vladavinu prava, demokratiju i principe i usklađivanje sa spoljnom i bezbjednosnom politikom EU što je od ključnog značaja”, izjavio je Radman.
Od početka ruske agresije na Ukrajinu, zemlje regiona, osim Srbije, uskladile su se sa politikom sankcija koje je Brisel uveo Moskvi.
Srbija je jedina država koja do sada nije uvela ni jednu restriktivnu mjeru protiv Rusije, u skladu sa odlukama Evropske unije.
Iako se smatra liderom u procesu pristupanja u EU, pristupni pregovori Srbije su, zbog odnosa sa Rusijom, odnosno odbijanja da se uskladi sa spoljnom i bezbjednosnom politikom Unije, u zastoju jer države članice odbijaju da nastave proces dokle god se Beograd ne uskladi sa politikom sankcija protiv Moskve.
Brisel od zemalja kandidata za punopravno članstvo očekuje da progresivno usklade svoje politike sa politikama EU.
Osim spoljne politike, nezaobilazna tema na raspravi u ponedjeljak biće i proces normalizacije odnosa Srbije i Kosova.
Očekuje se da ministri zatraže ponovo napredak u dijalogu naročito u primjeni dogovora koji su Priština i Beograd postigli 27. februara u Briselu i 18. marta u Ohridu.
Izvor: Radio Slobodna Evropa