Centar za građansko obrazovanje (CGO) danas je uputio Inicijativu Vladi da se Predlogom Zakona o Vladi definiše zakonska obaveza ljekarskog pregleda za članove Vlade (predsjednika Vlade, potpredsjenika/ i ministre) i generalnog sekretara, a koji podrazumijeva i posebno testiranje mentalno – psihološke sposobnosti za obavljanje najviših javnih funkcija, kao i inicijalno i kasnije redovno nenajavljeno testiranje na psihoaktivne supstance, kazao je saradnik na programima CGO, Nikola Mirković.
Dodaje da CGO se godinama zalaže za usvajanje Zakon o Vladi, kao i Zakona o Skupštini, i pažljivo prati izradu Nacrta Zakona o Vladi a kako bi mogli doprinijeti da taj zakonski tekst bude sveobuhvatan i kvalitetan.
Postojećim zakonodavnim okvirom propisano je da su državni službenici i namještenici, ali i drugi javni funkcioneri, u obavezi prilikom stupanja u radni odnos ili na funkciju uraditi ljekarski pregled i priložiti uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti, a kako bi ispunili uslove za zasnivanje radnog odnosa ili imenovanja. Takva obaveza, međutim, ne postoji za najviše funkcionere izvršne vlasti, a Zakon o Vladi je najbolja prilika da se to ispravi, ali i naprave unaprijeđenja koja prate savremene potrebe, saopštio je Mirković.
On je naveo da, CGO cijeni da nema razloga da najviši funkcioneri izvršne vlasti ne prolaze ni osnovne ljekarske preglede koji se traže svim službenicima i namještenicima, ali i drugim javnim funkcionerima, a na što obavezuje i princip jednakosti pred zakonom, ali i kompleksnost i odgovornost njihovih funkcija.
“CGO ukazuje da su ovakve inicijative već pokrenute i u regionu od strane progresivnih političara, i da se naslanjamo i na te dobre prakse. U tom pravcu ističemo inicijativu poslanika SDP-a iz Bosne i Hercegovine, Saše Magazinovića, s kraja 2021. godine. Tu inicijativu je Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH usvojio 27. aprila 2022. godine i zadužio Vijeće ministara BiH da u parlamentarnu proceduru dostavi zakonsko rješenje kojim se uvodi obavezan ljekarski pregled za izabrane i imenovane zvaničnike u institucijama BiH koji podrazumijeva posebno testiranje mentalno-psihološke sposobnosti za obavljanje javnih funkcija, kao i testiranje na psihoaktivne supstance”, naveo je Mirković.
Donošenje Zakona o Vladi otvara adekvatan prostor da se članovi i članice Vlade i generalni sekretar/ka izjednače sa ostalim državnim službenicima i javnim funkcionerima kada su uslovi pristupanja državnoj službi ili funkciji u pitanju, ali i da budu primjer drugima u dijelu provjera zdravstvenih sposobnosti za obavljanje poslova u javnom interesu.
CGO izražava nadu da će ovaj prijedlog dobiti podršku članova Radnog tijela i same Vlade, kao i Skupštine koja ga konačno usvaja. Vjerujemo i da će imati široku podršku javnosti koja nesumnjivo želi na takvim funkcijama osobe koje su sposobne donositi odluke od javnog interesa a za koje ne postoji sumnja u njihove zdravstvene sposobnosti ili neprimjerene uticaje bilo kakvih supstanci.
“CGO očekuje da proces javne rasprave oko Nacrta Zakona o Vladi bude efektivno inkluzivan, transparentan i odgovoran, a što podrazumijeva uvažavanja mišljenja kritički orijentisanog dijela civilnog društva kako bi Crna Gora dobila što kvalitetniji i kompletniji Zakon o Vladi. CGO poziva i druge subjekte ili pojedince koji ovu našu inicijativu cijene važnom da se javno o njoj odrede”, zaključio je Marković.