Bivši predsjednik Ustavnog suda Crne Gore i profesor ustavnog prava dr Blagota Mitrić kaže da je odlukom o zamrzavanju imovine ruskim državljanima, osim što je grubo pogazila Ustav, Vlada napravila opasan presedan, koji može izazvati dodatne komplikacije u našem pravnom sistemu.
– Riječ je o svojinskim pravima, a to su osnovna ljudska prava i radi se o opasnom presedanu. Odluka Vlade Crne Gore da uvede sankcije Rusiji i njenim državljanima nije smjela da izazove zamrzavanje ili blokiranje imovine bilo kojeg pojedinca, bez obzira na to što se nalazi na spisku lica kojima su uvedene sankcije – kaže Mitrić za “Dan”.
On naglašava da takva odluka može povući različite inicijative kao što je nedavna da se Crna Gora zaštiti od, kako je rečeno “konstantne kampanju destabilizaicionog djelovanja pojedinaca, organizacija i državnih organa iz Srbije u Crnoj Gori”, odnosno uvođenja sankcija pojedincima iz Srbije.
– Prema crnogorskom Ustavu i zakonima, oduzimanje imovine može se desiti samo u slučaju krivičnih djela, i to nakon donošenja pravosnažne sudske odluke i pravičnog suđenja. Kada je u pitanju imovina stranih državljana, Crna Gora jemči pravo svojine stranim državljanima i niko ne može biti lišen svojine, osim kada to zahtijeva javni interes uz pravičnu naknadu. To je, međutim, pitanje eksproprijacije – kaže dr Mitrić.
On naglašava da je druga strana medalje materijalnopravni aspekt Ustava.
– A to je da se po članu 58 Ustava Crne Gore jemči pravo svojine svakom građaninu koji je posjeduje u našoj državi. Ustavom su strani državljani potpuno izjednačeni sa crnogorskim u poglednu sticanja prava svojine, čak i nad nepokretnostima. Prema Ustavu Crne Gore, niko ne može biti lišen prava svojine, osim kada to zahtijeva javni interes i uz pravičnu naknadu. Kada se povežu ustavni aspekt i taj materijalnopravni aspekt, koji je u svijetu prava veoma važan, ta odluka Vlade o izricanju sankcija je nepravedna i neustavna – objasnio je Mitrić.
Podsjetimo, nedavno je i novinar Predrag Zečević, preko punomoćnika advokata Marka Ivanovića, predao Ustavnom sudu inicijativu za ocjenu ustavnosti i zakonitosti članova 18 i 19 Zakona o restriktivnim mjerama iz 2018. godine. Prema tom zakonu, državni organi Crne Gore su zamrzli imovinu ruskim državljanima, a podnosioci inicijative smatraju da to nije u skladu sa Ustavom i zakonima Crne Gore.
Socijalizam je imao bolja rješenja
Profesor Mitrić kaže da je još u vremenu socijalističke Jugoslavije bilo dilema oko imovine stranih državljana, a da je rješenje koje je zakon predviđao bilo bolje nego ovo današnje.
– Stranci koji su u SFR Jugoslaviji imali imovinu u našoj državi imali su i ograničenja. Tako su kompanije mogle da posjeduju do 49 odsto kapitala neke naše kompanije i nikako nisu mogli biti vlasnici. Nisu mogli da iznose ni cjelokupan profit iz Jugoslavije. Čak 80 odsto profita su morali da investiraju u preduzeće, a svega 20 odsto da iznesu iz zemlje. U pograničnom dijelu ili u blizini vojnih i značajnih objekata nisu mogli da imaju nikakvu imovinu pa ni nekretnine. Danas stranci imaju mogućnost da posjeduju sto odsto neke kompanije ili nekretnine. Ja sam bio protiv toga, ali ako je već tako i ako im Ustav daje ravnopravnost sa našim državljanima, onda se to mora poštivati – kaže dr Mitrić.
U Inicijativi se navodi da odredbe člana 18 i člana 19 Zakona o međunarodnim restriktivnim mjerama nijesu u skladu sa Ustavom Crne Gore, Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i osnovnim slobodama, odnosno Zakonom o ratifikaciji Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, izmijenjene u skladu sa protokolom broj 11.
Podnosilac inicijative Predrag Zečević je kazao da nije sporno da Crna Gora treba da slijedi politiku EU i sankcije Rusiji, zbog agresije na Ukrajinu, ali da zamrzavanje imovine bez odluke suda može nanijeti državi ogromnu štetu.
– Plašim se da primjenom pojedinih članova Zakona o restriktivnim mjerama mogu državu koštati u vidu znatno lošije turističke sezone, čega smo svjedoci, kao i milionskim odštetnim zahtjevima – zaključio je Zečević.
I dr Mitrić vidi opasnost od primjene sankcija na pojedince.
– Ustavni sud će sigurno prihvatiti ovu inicijativu. Nema razloga da je odbije i da ne konstatuje da je odluka Vlade o uvođenju sankcija pojedincima, bez obzira na to iz koje su zemlje i bez obzira na to šta je njihova država uradila, protivustavna. U odluci Vlade o zamrzavanju imovine stranim državljanima, nema ni mrvce pravnog osnova, međunarodnog osnova ali ni ustavnog osnova. Ne možemo zabraniti stranim državljanima da raspolažu svojom imovinom u našoj državi ako nije u pitanju javni interes – tvrdi Mitrić.