Za nabavku ljekova i medicinskih sredstava predlogom budžeta za narednu godinu predviđeno je oko 140 miliona eura, dok je za 2024.godinu budžetom bilo opredijeljeno 119.090.821,4 eura, saopšteno je Gradskom portalu iz Montefarma. Pojasnili su nam da je uvećanje budžeta uzrokovano promjenom liste ljekova i da ne vrše uvoz medikamenata, zbog čega ne mogu uticati na visoke cijene terapija koje se ne nalaze na osnovnoj listi.
Napominjemo da je Lista ljekova ove godine već dva puta revidirana, uvedeni su novi, inovativni ljekovi te se nadamo da će ovogodišnja opredijeljena sredstva omogućiti nesmetanu nabavku ljekova. Jasniju sliku i procjenu imaćemo tek početkom godine odnosno kada nam JZU dostave svoje potrebe“,saopšteno je iz Montefarma.
Objašnjavaju da MONTEFARM vrši nabavku isključivo prema potrebama JZU i naših apoteka, a shodno Listi ljekova, konzilijarnim odobrenjima, potom odobrenjima komisija Ministarstva zdravlja i Fonda za zdravstveno osiguranje, u zavinosti od režima za propisivanje terapije.
„Imamo čvrsta uvjerenja da ćemo i ove godine imati redovne uplate od strane FZO kako bismo sva potraživanja plaćali u roku, kao što smo imali i svih prethodnih mjeseci. Za ljekove i medicinska sredstva u 2024.godini, zaključno sa 30.oktobrom, dobavljačima je plaćeno 110.489.647,54 EKonstantno se vraćamo na istu činjenicu, a to je da MONTEFARM nije direktni uvoznik ljekova i medicinskih sredstava niti genarator potrošnje istih u Crnoj Gori, samim tim ne utičemo na cijene. Promjene cijena ljekova koji se nalaze na Listi, a naš osnovni zadatak da obezbijedimo upravo ljekove koje građani podižu na recept, apsolutno ne utiče na lični budžet građana. Na Listi je preko 1 600 ljekova za koje država izdvaja finansije, a što se tiče ljekova van Liste, koje, ponavljamo, MONTEFARM ne uvozi direktno, nijesmo prava adresa sa koje se može odgovoriti na upućeno pitanje“,navodi se u odgovorima.
Ističu i da če do kraja sedmice stići trakice za mjerenje šecera.
„Trakice za mjerenje nivoa glukoze u krvi, koje se nalaze na Listi medicinskih sredstava i pomagala FZO, samim tim i izdaju na recept djeci i odraslim pacijentima oboljelim od dijabetesa, očekujemo da budu isporučene našem skladištu, prema najavi dobavljača, do kraja ove sedmice. Tokom tekuće godine nije bilo zastoja u nabavci i distribuciji trakica, međutim u posljednje vrijeme problemi u transportu od proizvođača do Crne Gore uslovili su kratkoročni prekid na cjelokupnom tržištu u našoj zemlji. Kako smo već pojasnili, situacija će se stabilizovati u narednim danima, o čemu ćemo pacijente i javnost blagovremeno obavijestiti. Što se tiče onkoloških i drugih ljekova, shodno njihovoj trenutnoj dostupnosti na tržištu, za sada nemamo značajnijih oscilacija. U prethodnom periodu, takođe zbog kašnjenja već ugovorene isporuke usljed problema u proizvodnji, imali smo trenutni diskontinuitet u ispruci lijeka Zometa, ali je još prethodne sedmice i taj problem riješen, što smo potvrdili saopštenjem za javnost“, kazali su nam iz Montefarma.
Izvor: Gradski.me