Ines Mrdović iz NVO Akcija za socijalnu pravdu ocjenila je da ova predizborna kampanja uoči predsjedničkih izbora poprilično odudara od prethodnih, kada se veliki značaj pridavao velikim predizbornim skupovima, kojima su prisustvovale brojne partijske pristalice.
“Takve skupove su po pravilu pratili mediji, a sada se vidi potpuna promjena tog oblika predizbornih predstavljanja. Naime, u ovoj kampanji partije su slale saopštenja medijima sa tih predizbornih skupova, a nisu ih obavještavale o mjestima održavanja, pa su tako u saopštenjima upravo timovi predsjedničkih kandidata procjenjivali koje će poruke poslati sa skupova”, kazala je Mrdović za PRESS.
Ono što se takođe može primijetiti jeste da ovu kampanju karakteriše i izostanak ranije glasnih optužbi za zloupotrebe državnih resursa.
“To se vjerovatno može vezati za činjenicu da manjinskom vladom (u tehničkom mandatu), upravljaju dvije partije, za koje se procjenjuje da imaju podršku kod birača na ivici cenzusa, a koje nisu imale svoje predsjedničke kandidate. Tako nismo prisustvovali scenama, vrlo prisutnim u nekadašnjim izbornim ciklusima, a ispoljenim u značajnim zloupotrebama državnih resursa”, ocijenila je Mrdović.
Upitana da prokomentariše juče objavljenu informaciju Agencije za sprječavanje korupcije da su predsjednički kandidati u prvom krugu izborne kampanje najviše novca potrošili za medijske i povezane aktivnosti Mrdović je kazala da ta činjenica pokazuje da su svjesni da digitalna forma savremenog društva sve više uzima maha, te da se kroz medijske i društvene mreže može najefikasnije i najbrže poslati poruka ka najširoj javnosti.
“Naravno, nemoguće je oteti se utisku i da su uglavnom svi kandidati vodili računa da značajan dio medijskih poruka kroz reklame upute sa najuticajnijih medijskih platformi, što je donekle i logično, jer tako poruke stižu do respektabilnog kruga korisnika”, smatra Mrdović.
Ona je ocijenila da je prvi krug predsjedničke kampanje obilježilo „ćutanje” nadležnih institucija u odnosu na televizijski intervju samo dva predsjednička kandidata Andrije Mandića i Mila Đukanovića.
“Naime, nesporan je bio javni interes da građani dobiju potpunu informaciju šta su programske platforme svakog pojedinačnog kandidata, a ne da se privatne televizije stavljaju u službu samo pojedinih kandidata. Svaki medij, bilo javni, bilo privatni, dužan je da radi u javnom interesu, da bude nepristrasan i objektivan, a ne selektivan. Bilo kako bilo, ipak se stiče utisak da se jednom kandidatu (Mandiću) taj televizijski intervju već “obio o glavu”, dok najveći dio građanstva ima očekivanja da se u nedjelju i drugom učesniku tog televizijskog intervjua takođe “obije o glavu” i da bude poražen”, kazala je Mrdović.
I.M.