Nikšićka bolnica odnedavno ima novog vršioca dužnosti direktora, dr Zorana Mrkića koji je inače u ovoj bolnici radio kao urolog do 2018. nakon čega se posvetio privatnoj praksi. Gostujući u Bojama jutra TV Vijesti Mrkić je istakao da će mu prioritet biti reorganizacija sistema kako bi pacijenti bili zadovoljniji uslugom.
Međutim, već pri prvom pokušaju reorganizacije posla nastao je problem. Naime, nakon što su pojedine medicinske sestre koje su radile osmočasovno radno vrijeme na jednom odjeljenju, zbog nedostatka kadra prebačene na drugo i na smjenu od 12 sati, otvorile su bolovanje.
„Medicinske sestre potpisuju ugovor o radu koji podrazumijeva 40 sati nedeljnog rada. Da li će taj rad biti organizovan 8 sati, 5 dana ili 12 sati, pa naredno veče 12 noćna i onda dva dana slobodna, to zavisi od potrebe odeljenja na kojem se nalaze. Najveći broj sestara radi 12 /12 pa dva dana slobodna. U ovom slučaju se radilo o tome da je medicinska sestra koja radi na određenom odjeljenju, prijavila da odlazi na trudničko bolovanje i imamo praznu smjenu za to veče. Mi smo samo redom od ponuđenih sestara koje su nam na raspolaganju, a rade osmočasovno radno vrijeme krenuli da nađemo zamjenu. Ponuđena je jedna medicinska sestra, ne ponuđena, rečeno joj je da to treba, ona je negodovala, otvorila je bolovanje. Onda smo išli dalje, druga medicinska sestra, rečeno joj je da će se uveče raditi smjena, ona je naredno jutro došla i nastavila da radi normalno svoj posao, vjerovatno sa tendencijom da to ostane tako. I zbog toga je nastala zabuna u vezi toga da je nju neko obavijestio gladnu i umornu da će uveče raditi. Kada sam se ja vratio iz Podgorice i kada sam video da je to problem, jer to inače radi glavni tehničar, našli smo kompromis da gospođa ode kući, da se odmori, da će raditi sjutra, kao što je bilo. Međutim i ona je pošla na bolovanje. U međuvremenu je ona potpisala taj ugovor i ona će biti raspoređena kad se vrati sa bolovanja na mjesto na koje smo mi odredili. Ne zato što smo mi željeli, da napravimo nešto kako treba, nama je pacijent prioritet. Znači, u oba slučaja smo imali ujutru radnika, posle objave da treba da rade na samo drugom odjeljenju otvorene su bolovanja.To je dio onih loših navika, što se u Crnoj Gori posao doživljava kao kazna, a ne kao način života i rada. I prije svega da vam kažem, ja sa jedne strane imam pritisak javnosti i pacijenata koji su nezadovoljni zdravstvenom uslugom, koji čekaju, koji nisu zadovoljni nekad ni radom na odjeljenju, a sa druge strane imate situaciju da neko neće da radi“, objasnio je Mrkić.
Zbog nedostatka kadra, ali i nezainteresovanosti ljekara za određene specijalizacije u ovoj bolnici trenutno rade i četiri penzionisana doktora, ali i devet iz drugih zdravstvenih ustanova.
„Pokušavam na sve načine da nađem i ljekare u srednjem životnom dobu koji bi došli ovdje da nađu svoj angažman i svoje mjesto pod uslovima koji su zakonom dozvoljeni. Imam i tih slučajeva, nažalost, da imam otpor kod nekih kolega da se pojavi neko takav. To je nešto novo s čim se ranije nisam sretao. Vjerovatno neki lični animoziteti, ali to je meni potpuno nejasno.“
Najveći problem je organiztacija rada na ORL i pedijatriji zbog nedostatka ljekara.
„Narednih šest mjeseci očekujemo 4,5 kolega da se vrate sa specijalizacije. Kažem neprecizno, zato što se kod njih stiču uslovi gledajući formalni ugovor koji su potpisali sa nama. Međutim, postoji rok za polaganje ispita, a neki od kolega su koristili bolovanja, tako da će to prolongirati njihov dolazak. Najveći broj njih koji su na specijalizaciji, to je skoro dvadesetak, će doći 2026. godine. Opet kažem po onome što mogu iz ugovora da vidim. To su specijalizacije otorinolaringologije, imamo 2,3 radiologa, specijalizanta oftalmologije, fizikalne medicine, kliničke biohemije, dva specijalizanta interne medicine, dermatovenerologije, epidemiologije koji je upravo sada završio i doći će ovih dana, koji je upravo sad završio i doći će ovih dana, specijalizant anesteziologije i reanimacije i sad su započeli specijalizaciju iz oblasti ortopedije, radiologije i psihijatrije neposredno ovih dana troje kolega.“ kazao je Mrkić.
Mrkić je istakao da je sistem zakazivanja neefikasan jer mnogi zbog višemjesečnog čekanja završe pregled privatno.
Izvor: Vijesti