Foto: Ilustracija
Popust za sve kategorije redovnih platiša je dogovoren, anuliraće povećanje računa potrošačima po osnovu regulatorno dozvoljenog prihoda CEDIS-a, od 5,63 odsto koji im je odobrila RAE. Važiće sve do 31. marta 2024. godine kada će se nastaviti za sve potrošače do kategorije 500 kw, u šta spada najveći dio potrošača u Crnoj Gori.
Premijer Milojko Spajić i ministar energetike i rudarstva Saša Mujović saglasili su se da bi povećanje cijene struje bio udar na građane i da bi moglo izazvati povećanja cijena i ostalih proizvoda i da se mora pronaći adekvatan model kako bi sve to neutralisali. Nakon toga ministar Mujović je, u cilju zaštite potrošača i njihovog kućnog budžeta, dogovorio sa Elektroprivredom Crne Gore (EPCG) da neće dođe do povećanja cijena struje. On je istakao da je standard građana apsolutni prioritet 44. Vlade.
Međutim, prije zvaničnog dogovora resornog ministra i EPCG, bivši premijer je obavijestio javnost da je razgovarao sa dijelom Borda EPCG u vezi pronalaska modela da ne poskupi struja.
Predsjednik URA i doskorašnji premijer Crne Gore Dritan Abazović i izvršni direktor te partije Zoran Mikić razgovarali su sa pojedinim članovima Odbora direktora Elektroprivrede Crne Gore (EPCG), smatrajući tada da je najavljeno poskupljenje električne energije izvjesno sa dolaskom Spajićeve Vlade.
U međuvremenu nije došlo do poskupljenja električne energije, iako je bivši premijer u posjeti dijela Borda EPCG izrazio ubjeđenje da “Vlada ima drugačije zamisli i smatra opravdanim povećanje električne energije”. Iako su iz URA tvrdili da je Spajićeva Vlada odgovorna za poskupljenje, funkcioner ove partije i član Odbora direktora EPCG-a, Goran Šućur tvrdi da je to tijelo automno donijelo odluku o cijeni struje “u interesu Elektroprivrede Crne Gore i građana u čijem se vlasništvu dominantno kompanija i nalazi”.