
Pred spomenikom u Tašmajdanskom parku, koji čuva bolno sjećanje na 79 nevino stradale djece tokom 78 dana NATO bombardovanja, a među njima, i najmlađu žrtvu agresije na SRJ i simbol patnji i pogibije mališana tokom ratnih dejstava 1999. godine, trogodišnju Milicu Rakić, danas svi zanijeme – „Bili smo samo djeca“.
Tog 17. aprila prije 26 godina, u 21 sat i 45 minuta, 25. dana agresije, geler NATO bombe ubio je Milicu u kupatilu porodičnog doma u beogradskom naselju Batajnica. Tog dana, agresor je zauvijek otrgnuo iz zagrljaja porodice.
Da je nije pogodio geler neprijateljske bombe, danas bi imala 29 godina. Na dan svoje smrti, Milica ja bezbrižno crtala lale i lijepila ih na zid. Ne sluteći ništa, majka ju je stavila na nošu i na kratko se odmakla od nje i spremala joj postelju za spavanje. Za to vrijeme, nebom nad Batajnicom, krstarili su NATO avioni, a jedan od njih je ispustio bombu, čiji su geleri polomili prozorsko staklo.
Odjednom se čula detonacija, zatim prasak i lomnjava stakla i kupatilskih pločica, fasade. Njen tata Žarko, kako je svjedočio, potrčao je do kupatila i video stravičan prizor. Dijete mu je ležalo mrtvo na podu, sve je bilo puno krvi, on se nadao da je ipak možda živa. Uzeo ju je u ruke, a zatim se sjurio niz stepenice, pa u automobil, odvezavši je do Zemunske bolnice. Tamo su je primili dežurni ljekari, ali nisu mogli da pomognu.
Tako je Milica „iako je bila samo dijete“, postala vojna meta.
U znak sjećanja jedna ulica u Batajnici, kao i jedna u novosadskom prigradskom naselju Veternik ponijele su njeno ime.
Na inicijativu vladike Atanasija i uz blagoslov vladike Grigorija i patrijarha Pavla, pet godina nakon njenog stradanja, freskopisac đakon Nikola Lubardić iz Beograda u manastiru Tvrdoš u vizantijskom stilu oslikao fresku male Milice, na kojoj piše: „Sveta novomučenica od NATO. Milica dijete“.
Jeromonah Porfirije iz manastira Tvrdoš, govorio je ranije, da se vjernici, a pogotovo oni koji prvi put dođu u manastir, pred tom feskom odmah zaustavljaju.
„Vjernici uglavnom reaguju sa pijetetom, stanu pred fresku, prekrste se i pomole. Neki se pak iznenade, jer znaju da Milica još nije svetica, pa im bude malo čudno što je njena freska prisutna u manastiru, a strancima iz nekog razloga smeta ta freska, a neki od njih su je gledali čak sa prezirom“, govorio je otac Porfirije.
Spomen-obilježje djeci nastradaloj u napadima Alijanse podigle su „Večernje novosti“. Autor spomenika je Ostoja Balkanski, a postavljen je u Tašmajdanskom parku u Beogradu na prvu godišnjicu početka bombardovanja. „Nezaboravnik“ sa epitafom „Bili smo samo djeca“ izrađen je po liku trogodišnje Milice Rakić, koja je poginula u svom domu u Batajnici 17. aprila 1999.
Izvor: Borba.me