
Vlada može obrazovati posebno radno tijelo koje će se baviti diplomama koje su stečene van Crne Gore, a svaki državni organ, organ javne uprave, ustanova… moraće na njihov zahtjev da dostave obrazovne isprave nadležnih.
To je precizirano novim članom Predloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o priznavanju inostranih obrazovnih isprava i izjednačavanju kvalifikacija, koji je kroz amandman predložilo Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija, a Vlada prihvatila tokom jučerašnje elektronske sjednice.
“Radi zaštite javnog interesa u oblasti priznavanja i izjednačavanja inostranih obrazovnih isprava, Vlada Crne Gore može obrazovati posebno radno tijelo koje sačinjava analizu stanja u ovoj oblasti i daje preporuke nadležnim organima. Za potrebe izrade analize iz stava 1 ovog člana, radno tijelo prikuplja podatke i dokumentaciju o zaposlenima u organima državne uprave, organima uprave, javnim ustanovama i drugim subjektima koji vrše javna ovlašćenja, koji se odnose na njihovo obrazovanje. Organi, ustanove i drugi subjekti iz stava 2 ovog člana, dužni su da na zahtjev radnog tijela iz stava 1 ovog člana dostave tražene podatke i dokumentaciju, koja uključuje i podatke o ličnosti”, stoji u juče usvojenom amandmanu MPNI.
Radno tijelo, precizira se, obrađuje i čuva podatke o ličnosti u skladu sa zakonom kojim se uređuje zaštita podataka o ličnosti.
Cilj uvođenja novog člana, stoji u obrazloženju MPNI, je “zaštita javnog interesa i unapređenje pravne sigurnosti i integriteta postupka priznavanja inostranih obrazovnih isprava”.
“Radi sprovođenja ove mjere, propisuje se mogućnost formiranja posebnog radnog tijela od strane Vlade, koje će imati ovlašćenja da, u skladu sa Zakonom o obradi ličnih podataka, pristupa, obrađuje i čuva lične podatke sadržane u predmetnoj dokumentaciji. Time se osigurava zakonitost u postupanju s osjetljivim podacima, kao i odgovornost lica koja su nadležna za upravljanje tim podacima. Dopunom se takođe uređuju obaveze dostavljanja dokumentacije o zaposlenima od strane organa državne uprave, organima uprave, javnim ustanovama i drugim subjektima koji vrše javna ovlašćenja, koji se odnose na njihovo obrazovanje”, precizirano je u obrazloženju.
Vlada je prošle sedmice dala pozitivno mišljenje na predlog poslanika PES-a Darka Dragovića, Dragane Vukčević i Branke Marković da se u isti zakon doda odredba koja se odnosi na privremenu obustavu priznavanja diploma.
Ukoliko Skupština usvoji Predlog zakona, privremeno može biti obustavljena procedura priznavanja diploma iz inostranstva ako je ustanova na kojoj je stečena predmet pretkrivičnog ili krivičnog postupka, ako joj je zabranjen rad zbog nezakonitosti, ali i ako je broj zahtjeva za priznavanje isprava podnijetih ENIC centru nesrazmjerno veći od broja obrazovnih isprava izdatih na ustanovama visokog obrazovanja u Crnoj Gori za istu ili sličnu kvalifikaciju.
“Vijesti” su nedavno objavile da je MPNI donijelo rješenja o prekidu priznavanja inostranih obrazovnih isprava za više od 120 medicinskih radnika koji su od polovine prošle godine donijeli uvjerenja o diplomiranju sa beogradske privatne Visoke medicinske škole “Milutin Milanković”.
Od 127 uvjerenja dostavljenih tom resoru radi nostrifikacije, čak 94 je izdato tokom prošlog septembra. Samo 19. septembra ta privatna ustanova sa sjedištem u Zemunu i područnim odjeljenjem u Tutinu izdala je više od 20 uvjerenja o diplomiranju crnogorskim državljanima.
“MPNI je preko Ministarstva vanjskih poslova zatražilo provjeru vjerodostojnosti tih inostranih isprava. Kako odgovor do danas nije stigao od nadležnih organa Srbije, donijeta su rješenja o prekidu procesa priznavanja. Proces može biti nastavljen tek nakon odgovora nadležnih iz Srbije”, rečeno je tada redakciji iz MPNI.
Iz Ministarstva je nedavno saopšteno “Vijestima” i da neće priznati nijednu diplomu privatne Srednje škole “Tutin” u Tutinu koja je stečena od 2019. godine, kada je toj ustanovi zabranjen rad zbog nezakonitosti. Riječ je o više od 60 diploma.
Krajem prošle godine, Vlada je na predlog resora Anđele Jakšić Stojanović donijela odluku da, do presude bosanskih sudova, obustavi i postupke priznavanja obrazovnih isprava koje su u prethodnom periodu stigle sa Nezavisnog univerziteta za političke i društvene nauke, Univerziteta za poslovni inženjering i menadžment “PIM”, kao i Visoke škola za primijenjene i pravne nauke “Prometej” iz Banjaluke, Univerziteta “Victoria International University” i Visoke škole “Union” iz Mostara i Internacionalnog univerziteta Brčko.
Nove krivične prijave
MPNI je, saopšteno je juče, podnio podgoričkom Osnovnom državnom tužiocu još tri krivične prijave zbog osnovane sumnje da su lica O.K., M.K. i A.N. dostavila lažne i neistinite obrazovne isprave.
“…Za koje su u postupku priznavanja inostrane obrazovne isprave nadležne ustanove utvrdile da nisu vjerodostojne javne isprave. Na osnovu toga, osnovano se sumnja da su lica O.K., M.K. i A.N. izvršila krivično djelo falsifikovanje isprave iz člana 412 Krivičnog zakonika. Očekujemo od nadležnih organa da postupaju u skladu sa svojim nadležnostima i ovlašćenjima, u cilju rješavanja ovog značajnog institucionalnog problema”, saopštili su iz MPNI.
Izvor: Vijesti