Na klinikama za kardiologiju, ortopediju i kardiohirurgiju u Kliničkom centru Crne Gore (KCCG) specijalističke preglede, snimanja i operacije nije ostvarilo 945 pacijenata, pokazuje lista čekanja za novembar.
Prema podacima sa sajta KCCG, na pregled kod neurologa, ortopeda i urologa čeka se preko tri mjeseca, kao i na magnetnu rezonancu koštano-zglobnog sistema, preglede dojke i angio snimanje glave i vrata. Pacijenti se žale da se po nekoliko mjeseci čeka i na ugradnju vještačkog kuka.
Prema tvrdnjama građana koji su se obratili “Danu”, kod izabranih ljekara nije moguće zakazati pregled kod kardiologa, urologa i endokrinologa prije nove godine, jer kod određenih specijalista nema termina, iako je zakonom o zdravstvenoj zaštiti propisano da se prvi specijalistički nalaz mora uraditi u roku od 30 dana.
Penzioner M.V. iz Podgorice kazao je za “Dan” da na snimanje kičme magnetnom rezonancom čeka od septembra i da mu je termin zakazan tek početkom naredne godine.
– Iako imam jake bolove u predjelu kičme, ne mogu da dobijem terapiju ili da mi specijalista kaže šta da preduzmem jer treba da čekam na snimanje magnetnom rezonancom. Ogorčen sam što u 21. vijeku na snimanje i na liječenje čekamo po četiri mjeseca, a svi u javnosti saopštavaju da će problem biti riješen – rekao nam je M.V.
Prema podacima KCCG, najveći broj pacijenata čeka na pregled i operacije na Klinici za kardiologiju (720), od čega najveći broj čeka na pregled krvnih sudova – koronografiju (436) i na operacije u Centru za kardiohirurgiju (82). Na kontrolu funkcije srca i ugradnju pejsmejkera čeka oko 300 oboljelih. Na operativne zahvate i specijalističke preglede na Klinici za ortopediju i traumatologiju čeka 225 pacijenata. Prvi slobodni termin za pregled kod dječijeg psihijatra je 30. januar 2023. godine.
U ambulantama za dan 1.876 pregleda
Za jedan dan u Poliklinici Kliničkog centra obavljeno je 1.876 ambulantnih pregleda, od toga 357 u Institutu za bolesti djece (IBD).
– U Urgentnom centru zbrinut je 181 pacijent, a u dnevnim bolnicama 232. U istom periodu obavljeno je 46 operativnih zahvata, od toga 10 u IBD-u. Na bolničko liječenje primljena su 94 pacijenta, od čega 17 u IBD-u. U Centru za radiološku dijagnostiku odrađeno je 536 dijagnostičkih pregleda, od čega 99 CT i 31 MR, dok su na Odjeljenju za radiološku dijagnostiku IBD-a odrađene 73 dijagnostičke procedure, od toga dva CT i 14 MR pregleda. U Centru za kliničko-laboratorijsku dijagnostiku uzorkovana su 1.022 pacijenta i odrađeno je 26.158 analiza. U porodilištu KCCG rođeno je 14 beba – saopštili su iz KCCG.
Kako je “Dan” nedavno objavio, istraživanje koje je Crnogorski bezbjednosni forum uradio na uzorku od 1100 ispitanika pokazalo je da je samo 21 odsto ispitanika zadovoljno uslugom u KCCG.
– Što se tiče stepena samog zadovoljstva uslugama Kliničkom centra, ono je relativno nisko jer je svega 21 odsto ispitanika odgovorilo da je zadovoljno, a svega sedam odsto u potpunosti zadovoljno pruženom uslugom, a najniže izmjereno zadovoljstvo bilo je na ortopediji, najčešće sa aspekta ljubaznosti i inkluzivnosti. Najčešća zamjerka u ostalim segmentima odnosi se na duge liste čekanja, pogotovo kada je riječ o specijalističkim pregledima, dok vrlo zabrinjavajući procenat ispitanika, njih 79 odsto, smatra da je potrebna veza ili neka koruptivna radnja da bi se dobio bliži termin specijalističkog pregleda ili termina za ortopedsko snimanje, dok je 56 odsto ispitanika navelo da je ljekaru ili osoblju dalo neki “znak pažnje”, a najčešće se odnosilo na ginekologiji. Od ukupnog broja ispitanika njih 17 odsto je koristilo uslugu onkologije i u tom dijelu su vrlo zabrinjavajući podaci koji se tiču dostupnosti ljekova za te pacijente. Poseban segment istraživanja ticao se Urgentnog bloka i zaključujemo da je stepen zadovoljstva tom uslugom najbolji, sa prosječnom ocjenom 3,7, a slijedi Stomatološka klinika, sa prosječnom ocjenom 3,6. Kada je riječ o poštovanju prava pacijenata, 73 odsto ispitanika smatra da se ona redovno krše, a njih 67 odsto nije znalo kome i na koji način da se obrate u samoj ustanovi, misleći na zaštitnika prava pacijenata, dok je samo povjerenje u zaštitnike na vrlo niskom stepenu, svega 19 odsto ispitanika koji vjeruju da zaštitnik postupa neselektivno i u cilju zaštite prava pacijenata – pokazalo je istraživanje.