foto:RTCG
Na osnovu prakse i analize rada saradnika u socijalnoj inkluziji RE u oblasti obrazovanja, potrebno je da Ministarstvo prosvjete izmijeni zakonsku regulativu, kako bi umjesto sadašnjih 70-toro djece bilo manje djece (optimalan broj do 40), za rad jednog RE medijatora, odnosno saradnika u socijalnoj inkluziji u oblasti obrazovanja. To je Portalu RTCG kazao izvršni direktor Udruženja za podršku Roma i Egipćana Berane, Sultan Beća.
On je objasnio da su saradnici u socijalnoj inkluziji od 2018. godine dio obrazovnog institucionalnog sistema u Crnoj Gori.
„Nakon završene srednje škole i završene obuke za rad u oblasti obrazovanja, RE medijator može da radi u obrazovnim institucijama (školama i vrtićima – po Granskom kolektivnom ugovoru za oblast prosvjete). Međutim, pokazalo se neefikasnim da jedan medijator može pratiti rad i brinuti o 70 djece koliko je potrebno da bi se medijator zaposlio“, kazao je Beća.
Prema njegovim riječima to je preveliki broj djece za angažovanje jednog medijatora, jer medijator je sa njima na putu od kuće do škole i nazad, brine o njima, piše izvještaje u vezi njih, sarađuje sa porodicama toliko djece i medijator je spona između porodice i škole.
„Kako je Crna Gora potpisnica Konvencije o pravima djeteta, nađa država je obavezna da svoj djeci obezbijedi kvalitetno inkluzivno obrazovanje kako bi se smanjilo siromaštvo. Po posljednjim istraživanjima, veoma mali broj djece RE populacije pohađaju vrtić (izuzetak je Berane gdje imamo potpunu inkluziju i socijalizaciju djece zajedno sa vršnjacima iz većinske populacije bez segregacije i diskriminacije), 56 % djece završi osnovnu školu dok svega 3 % završe srednju školu“, rekao je Beća.
On smatra da je potrebno hitno smanjiti broj djece koja su potrebna za rad medijatora, kako bi se povećao broj RE medijatora u Crnoj Gori koji su potrebni obrazovnom sistemu u cilju bolje integracije, socijalizacije djece, saradnje sa porodicama, veće brige i bezbjednosti djece.
„Pored navedenog potrebno je da se i drugi vrtići ugledaju na beranski, te da se djeca RE populacije integrišu i pohađaju vrtić zajedno sa djecom iz većinske populacije, ali za to je potrebno angažovanje svih aktera u Crnoj Gori, ali i kapaciteta samih opština te unutrašnje djelovanje kako zajednice, lokalnih samouprava, obrazovnih institucija, Ministarstva prosvjete, Zavoda za školstvo, Centara za socijalni rad i svih zainteresovanih strana“, kazao je Beća.
On je dodao da je srećan što je, kako je rekao, Berane svijetli istorijski primjer potpune socijalne inkluzije djece u obrazovnom smislu.
„Nadamo se i velike nade polažemo u novu Vladu Crne Gore i mandatara Milojka Spajića da će imajući u vidu svoj ekspoze i poseban akcenat na obrazovanje, usmjeriti pažnju ka ovom pitanju i doprinijeti da se poveća broj RE medijatora u oblasti obrazovanja. A i pospješi pohađanje djece u predškolskim ustanovama kako je to slučaj za sada jedino u Beranama, s tim da za to posebnu zahvalnost dugujemo direktorici JPU ‘Radmila Nedić’ Marini Gojković, kao i direktoru škole ‘Radomir Mitrović’ mr Aleksandru Vujoviću, koji je obezbijedio prevoz za ovu djecu“, zaključio je Beća.
Izvor:RTCG