Nekad simbol ekonomskog procvata i bogatstva, Wittenoom je danas grad duhova na sjeverozapadu zemlje i sinonim jedne od najvećih australijskih industrijskih tragedija svih vremena. Australijski Černobil, kako ga ponekad nazivaju, do nedavno je imao je tek dva preostala stanovnika koja su nastavila živjeti bez obzira na upozorenja o tome da čak i disanje u Wittenoomu može koštati života.
Vjerovatno najopasniji grad na svijetu Australijci su izbrisali sa službenih karata, zatvorili puteve koji do njega vode i uklonili sve putokaze na kojima je naveden – razlog tome je da zaštite posjetioce od udisanja sitnih vlakana azbesta koje izazivaju rak i plućne bolesti.
Od 20 hiljada stanovnika koji su živjeli ondje i radili u gradu ili obližnjem rudniku, dvije hiljade je umrlo zbog bolesti koje su povezane s azbestom, mineralom koji je dio stijena i tla. Sve dok ga se ostavi na miru azbest u prirodi nije prijetnja za zdravlje, ali postaje opasan prilikom rudarenja, kopanja ili izgradnje. Wittenoom je s vremenom postao kancerogena tempirana bomba jer se niko nije pobrinuo za otpadne proizvode iz rudnika. Otkako je nekoliko tona jalovine nagomilano u blizini rudnika štetne tvari truju vazduh, tlo i vodu.
Wittenoom, foto: Shutterstock
I šezdeset godina nakon što su se rudnici zatvorili, zdravstveni rizik je i dalje izuzetno visok. Zbog toga je vlada isključila vodu i struju te postavila brojne ploče s upozorenjima. U četrdesetim godinama prošlog vijeka Wittenoom je privukao na hiljade porodica koje su došle zbog bogate industrije, no umjesto sreće snašle su ih bolesti. Rudnici plavog azbesta su se konačno zatvorili 1996. godine, no stručnjaci kažu da Wittenoom više nikada neće biti sigurno mjesto za život. Čišćenje prirode od azbesta ne dolazi u obzir jer je preskupo.
Lorraine Thomas je bila posljednja stanovnica Wittenooma koji joj je bio dom i cijeli svijet, kao i mjesto na kojem je sahranjen njen muž. Lorraine se konačno odselila prošle godine, a Wittenoom je službeno postao mjesto bez stanovnika.
Izvor: Pun kufer