Najveći ledeni brijeg na svijetu, u naučnim krugovima poznat pod oznakom A23a, zaglavio se na svom dugom putovanju sjeverno od Antarktika.
Ledeni brijeg je trostruko veći od Njujork Sitija, a od obale Antarktika se odlomio 1986. godine. Međutim, nedugo zatim se zaglavio u muljevitim dubinama Weddellovog mora, gdje se zadržao 34 godine. Potom je ponovo krenuo na putovanje 2020. godine krećući se sjeverno prema toplijem vazduhu i vodama Južnog Atlantika, gdje se mnogo manji ledeni bregovi raspadaju i nestaju.
Međutim, u aprilu ove godine, A23a je ušao u Antarktičku cirkumpolarnu struju (ACC), moćnu silu koja nosi okeanske vode i sve što je u njima sjeverno do mjesta koje bi trebalo predstavljati konačnu propast ledenog brijega. Ipak, ledeni brijeg se ponovo zaustavio, no nije se zaglavio u dnu s obzirom da između njegove baze i okeanskog dna ima više od hiljadu metara. Ipak, A23a pluta u mjestu sjeverno od Južnog Orkneyja te se okreće u suprotnom smjeru kazaljke na satu za oko 15 stepeni dnevno.
Ledeni brijeg je uhvaćen u takozvani Taylorov stub te bi na ovom mjestu mogao ostati zaglavljen nekoliko godina, što bi odložilo raspadanje svih ledenih bregova na istoj sjevernoj ruti.
Istraživač Mark Brandon je za BBC News rekao da se sante leda često doživljavaju kao prolazne stvari, one se raspadaju i tope, no to nije slučaj ovog puta.
“A23a je ledeni brijeg koji jednostavno odbija da umre”, rekao je Brandon.
Taylorov stub je tip vrtloga, koji je prvi put dvadesetih godina prošlog vijeka opisao fizičar Sir Geoffrey Ingram Taylor. Akademik s Cambridgea je bio pionir na polju dinamike fluida te je pokazao kako se struja, koja naiđe na prepreku na morskom dnu, pod pravim okolnostima može odvojiti na dva različita toka, čime se stvara masa rotirajuće vode između njih.
U slučaju ledenog brijega A23a, prepreka je izbočina širine 100 kilometara na okeanskom dnu i naziva se Pirie Bank.
Taylorov stub je na vrhu te izbočine i sada je A23e uhvaćen u njegovu mrežu. Takođe, Taylorov stub se može formirati i u vazduhu i vidljiv je u obliku oblaka koji se kreću iznad planina i mogu biti različite veličine.
A23a se polako okreće u mjestu već nekoliko mjeseci, no dokad će ostati “zaglavljen”, zasad nije poznato.
Profesor Mike Meredith je postavio naučnu bovu u Taylorov stub iznad druge izbočine istočno od Pirie Banka, a instrument je još uvijek na mjestu i nakon četiri godine te pluta i polako se okreće u mjestu.
Izvor: Klix.ba