Rover NASA “Perserverance” transformisao je ugljen-dioksid iz Marsove atmosfere i pretvorio ga u kiseonik, što je prva transformacija urađena na drugoj planeti, saopštila je NASA.
“Ovo je ključan prvi korak ka pretvaranju ugljen-dioksida u kiseonik na Marsu“, rekao je Džim Rojter, jedan od pomoćnika direktora u NASA, prenio je sajt američke svemirske agencije. Eksperiment je izveden 20. aprila, a NASA se nada da će naredne verzije eksperimentalnog materijala pomoći da jednog dana i čovjek koristi transformisani kiseonik sa Marsa.
Astronautima koji budu išli u misiju na Mars će to pomoći da ne nose sa sobom velike količine kiseonika kako bi uspjeli da se vrate na Zemlju.
Eksperiment je urađen pomoću “Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment” (MOXIE), što je kutija veličine akumulatora i nalazi se na prednjem dijelu rovera. Koristi struju i hemijske procese kako bi razdvojila molekule C02, praveći kiseonik sa jedne strane i ugljen-monoksid, sa druge.
Future astronauts: breathe easier. The MOXIE technology demonstration aboard @NASAPersevere successfully extracted oxygen from the thin Martian atmosphere—a critical component for life support on the Red Planet and rocket fuel for the trip home. https://t.co/HOsguhYgkP pic.twitter.com/SwL0etf9Uu
— NASA JPL (@NASAJPL) April 21, 2021
U prvom pokušaju, dodaje Glas Amerike, MOXIE je napravio pet grama kiseonika, što je dovoljno za astronauta da diše deset minuta u normalnim aktivnostima.