Ne smije se dozvoliti dalja devastacija korita rijeke Morače i izvorišta Bolje sestre, do koje je došlo djelovanjem antropogenog uticaja, istaknuto je na naučnoj konferenciji “Zaštita prirode i životne sredine: stanje, značaj i perspektive”, koja se održava od 20. do 22. septembra u Nacionalnom parku Prokletije.
Na konferenciji, kao predstavnici Regionalnog vodovod Crnogorsko primorje“, učestvuju predsjednik borda direktora Zoran Lakušić, te Miladin Radović i Željko Raičević, autori naučnog rada „Antropogeni faktor – uzročnik pada izdašnosti izvorišta Bolje Sestre“.
Konferencija se organizuje povodom jubileja 15 godina rada Agencije za zaštitu životne sredine, kao i 32 godine od donošenja Deklaracije o ekološkoj državi, a tokom prezentacije je učesnicima ukazano na antropogeni uticaj na devastaciju korita rijeke Morače i izvorišta Bolje Sestre.
Lakušić je ukazao da se od početka funkcionisanja regionalnog vodovodnog sistema započelo sa nelagalnim aktivnostima eksploatacije šljunka i pijeska u koritu rijeke Morače, u okviru zona sanitarne zaštite izvorišta „Bolje Sestre“.
“To je dovelo do devastacije korita i priobalnog dijela rijeke Morače i problema sa izdašnosti izvorišta „Bolje Sestre“. Sa 2300 l/s, u kontinuiranom periodu od 10 godina, izdašnost izvorišta „Bolje Sestre“, tokom avgusta mjeseca u 2021. i 2022. godini, opala je na svega oko 265 l/s. Devastatori su spustili dno korita rijeke Morače ispod dozvoljene granice od 10 mnv, na pojedinim sektorima čak na svega 2,5 mnv, probili vodonepropusni sloj gline i napravili ekocid neshvatljivih razmjera”, naveo je.
Kako je dodao, lokalno stanovništvo u Grbavcima je ostalo bez vode u bunarima, a nivo vode je spušten za tri do četiri metra, tako da gotovo čitave godine nisu u funkciji, upravo zbog nelegalne eksploatacije pijeska i šljunka.
“Da bi provjerio svoje stavove o uzročno-posljedičnoj povezanosti nelegalne eksploatacije šljunka i pijeska i pada izdašnosti izvorišta „Bolje Sestre“, Regionalni vodovod je angažovao predstavnike naučne zajednice na izradi analiza i studija”, napomenuo je Lakušić.
Na naučnoj konferenciji istaknuto je da su predložene granice zona sanitarne zaštite, da je urađen Glavni projekat o određivanju i održavanju zona i pojaseva sanitarne zaštite za izvorište Bolje sestre, a koji je dostavljen Upravi za vode.
To Društvo očekuje da će dobiti rješenje o proglašenju zona sanitarne zaštite u skladu sa Glavnim projektom, koji je, kažu, adekvatno pripremljen i urađen na naučnoj bazi.
Takođe, naglašeno je da Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, u saradnji sa Regionalnim vodovodom, intenzivno sprovodi aktivnosti na realizaciji mjera za saniranje pada izdašnosti izvorišta Bolje sestre i obezbjeđivanje dodatnih količina vode za potrebe crnogorskog primorja.
Izvor: Adria