Nišavić: Podgorica i dalje ima 3.100 zajedničkih vodomjera

Foto: Freepik

U Podgorici ima oko 3.100 zajedničkih vodomjera koji obračunavaju potrošnju vode u stambenim objektima, saopštio je za „Dan“ Aleksandar Nišavić, direktor Vodovoda.

Oni su, kako kaže Nišavić, najzastupljeniji u stambenim zgradama starije gradnje. Nišavić dodaje da preduzeće svakog mjeseca dobija reklamacije na račune zbog nerealno obračunate potrošnje vode preko zajedničkih vodomjera. Da bi se oni zamijenili individualnim direktor Vodovoda kaže da su potrebna značajna novčana sredstva.

– Shodno procjeni od prije tri godine za zamjenu zajedničkih vodomjera potrebno je nešto preko četiri miliona eura. U pitanju je značajan projekat i nešto što će biti jedan od prioriteta preduzeća u narednom periodu. Imamo dosta žalbi potrošača kada su u pitanju zajednički vodomjeri. Problem je to što imamo nesavjesne potrošače gdje je u domaćinstvima prijavljen samo jedan, a u stanu stanuje više stanara. Kada se potrošnja dijeli ostalim komšijama bude nerealno velika potrošnja. Tu nam je bitna saradnja sa upravnicima ulaza gdje bi trebalo da imamo realan podatak sa terena jer je to jedini način da realno fakturišemo utrošene količine vode – kaže Nišavić.

Nišavić dodaje da građani čija se potrošnja obračunava preko zajedničkog vodomjera manje vode računa kada su u pitanju kvarovi na instalacijama.

– Interne instalacije i kvarovi takođe, utiču na potrošnju vode, iako se nama čini da je neki kvar bezazlen i da voda samo kapa ne česmi ili vodokotliću. To za 30 dana napravi velike troškove. Da bi se zajednički vodomjeri zamijenili internim neophodna su velika sredstva. Učešćem u projektima Evropske unije koji tangiraju samu oblast voda nadam se da će se steći uslovi da u narednom periodu uđemo i u taj projekat. Koliko zamjena vodomjera znači građanima u domaćinstvima koji imaju zajedničke vodomjere, toliko znači i nama. U tim domaćinstvima su evidentirani veliki gubici, naplata je loša, odnosno teško je sprovesti mjere naplate gdje barem jedan stanar redovno izmiruje obaveze – navodi Nišavić.

Građani koji imaju zajedničke vodomjere kažu da im dolaze veliki računi za vodu i pozivaju Vodovod da što prije pokrene akciju zamjene.

Nikola Strugar živi sa suprugom i kaže da mjesečno plaćaju od deset do 15 eura.

– Mi to možemo da platimo, ali ima onih koji od penzije ne mogu. Došlo je vrijeme da se zaboravi na zajedničke vodomjere i da svako domaćinstvo ima svoj. Trebalo bi tako da bude i nadam se da će to napraviti. Mada to je malo komplikovano. Moj stan je veliki i mislim da bih posebno morao da imam dva vodomjera, jedan za kupatilo, a drugi za kuhinju. Jeste teško izvodljivo, ali i skupo. Kada se gradila zgrada o tome je trebalo da se razmišlja – smatra Strugar.

Borka Filipović kaže da joj mjesečno računi stižu i do 20 eura.

– Živim sa sinom i računi nam dolaze od 15 do 20 eura mjesečno. To je mnogo, jer nam nikad manje od toga ne dolazi. Mislim da bi da imamo poseban vodomjer računi bili manji. Trebalo bi da dođu iz Vodovoda da zamijene vodomjere i svako da ima svoj – navodi Filipović.

Vukajlo Ceković živi u Beogradskoj ulici i ima zajednički vodomjer. On smatra da je u starim zgradama sada teško promijeniti vodomjere i da je to velika investicija.

– Ovako na zajedničkim vodomjerima niko ne plaća samo ono što je potrošio nego nam je i račun zajednički. Nisam siguran ni da bi u nekim zgradama to bilo izdvodljivo ugraditi. Kod nas recimo iz Vodovoda uopšte ne dolaze da uzimaju stanje, nego ti paušalno određuju koliko si potrošio. Ima i zgrada u kojima nije prikazano stvarno stanje kada je broj članova u domaćinstvu u pitanju. Meni dolazi osam eura mjesečno, a petoro nas je u kući – kaže Ceković.

Izvor: Dan

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.