I dok su građani Podgorice sa novom godinom dobili nove cijene vode, ostao je stari problem – s prvim kišama ona sa Mareze nije za piće. Čelnik Vodovoda Aleksandar Nišavić za Gradsku kaže da rade na rješavanju dugogodišnjeg problema i ponavlja razloge zbog kojih je došlo do poskupljenja vode.
Uobičajeno, u Podgorici, sa prvom kišom, stiže vijest da voda sa Mareze nije ispravna za piće. No, povećanje prosječnog računa za vodu, za četvoročlanu porodicu od početka godine iznosi između 1,5e i 2e.
„Konkretni razlozi za uvećanje cijene vode su parametri koji ulaze u obračun, shodno metodologiji koju propisuje regulatorna agencija i kojih smo dužni da se pridržavamo. Ove godine najznačajnije učešće u rastu cijena imalo je povećanje zarada shodno granskom kolektivnom ugovoru. Dakle, GKU, koji je donijela 43. Vlada Crne Gore, koji je već od prethodnog mjeseca proglašen neustavnim, uticao je da povećanje zarada utiče na povećanje cijena vode“, kazao je Aleksandar Nišavić, direktor preduzeća Vodovod i kanalizacija.
Nišavić kaže da je cijena vode povećana prvi put nakon više od deset godina.
U periodu od 2011. do 2020. cijena je bila konstantna, nije se mijenjala. Od 2020., kada počinje primjena ove metodologije, u 2021. imamo smanjenje cijena vode i taj trend je nastavljen sve do 2024. godine“, kaže Nišavić.
I dok cijena vode raste, ono što ostaje isto je – da se vodoizvorište Mareza zamuti s prvom kišom.
Nišavić tvrdi da su preduzeli mjere da riješe taj višegodišnji problem.
„Pokrenuli smo proceduru dobijanja rješenja u zonama sanitarne zaštite, kako bi se jasno definisalo šta je i u kojoj mjeri moguće raditi u samim zonama neposredne zaštite vodoizvorišta, dok za problem sa zamućenjem vode smo se trudili da nađemo adekvatna rješenja dostupna na tržištu: od postavljanja filtera, do izgradnje postrojenja, što je najpribližnije rješenje ovoga problema“, kazao je Nišavić.
Ipak, pitanje je da li je isplativo graditi postrojenje od 4 ili 5 miliona eura, ako zamućenost vode traje sedmicu ili dvije u toku godine, kaže Nišavić. Dok poručuje kako je zamućenost manja iz godine u godinu, građanima Podgorice ostaje da je prokuvavaju, jer i danas nije za piće.