Njemački mediji o tvrdnjama da su SAD sabotirale Sjeverni tok

Ko je uništio gasovod Sjeverni tok? Zvanična istraga još uvijek je u toku, ali američki istraživački novinar Simur Herš tvrdi da zna ko je odgovoran za eksplozije iz septembra 2022. Taj dobitnik Pulicerove nagrade na svom blogu je objavio detaljan članak u kojem tvrdi da su gasovod koji povezuje Rusiju i Njemačku uništili – Amerikanci. I to uz pomoć Norvežana.

Pozivajući se na jedan, i to anoniman izvor, Herš piše da je američki predsednik Bajden lično odobrio tu operaciju – Bijela kuća je u međuvremenu demantovala Heršove navode, tvrdi da su „potpuno pogrešni“, odnosno da se radi o „izmišljotini“. Kremlj je pak pozdravio objavu članka. Predsjednik ruskog parlamenta Vjačeslav Voldin je na Telegramu šefa Bijele kuće nazvao „teroristom“. Moskva zahtijeva međunarodnu istragu.

„Selektivni izbor činjenica“

Nakon objavljivanja Heršove priče mnogo pitanja ostaje otvoreno, ocjenjuje njemački javni servis ARD na svom portalu. Između ostalog, u toj analizi prenosi se i izjava vojnog stručnjaka Julijana Pavlaka sa Univerziteta Bundesvera u Hamburgu koji tvrdi da je Herš selektivno birao činjenice „kako u toj priči ne bi bilo kontradikcija“.

Pavlak se konkretno osvrće na Heršovu tvrdnju da su američki ronioci ciljano postavili mine uz gasovod koje su onda, kako piše, aktivirane u septembru prošle godine. „Postavljanje mina je već godinama sastavni dio programa“ na Baltiku, tvrdi stručnjak. I to pogotovo, kako napominje, nakon ruske invazije na Krim 2014.

Osim toga, Pavlak smatra da je nevjerodostojna i teza da su Amerikanci, kako se tvrdi u Heršovoj članku, razmatrali mogućnost uništavanja Sjevernog toka uz pomoć svojih podmornica. „Američka mornarica raspolaže velikim podmornicama na nuklearni pogon. Uopšte nema smisla pokušati uz pomoć takvih podmornica da se neopaženo dođe u tako tijesno područje na Baltiku“, citira ARD njemačkog vojnog stručnjaka.

Mnogi mediji u Nemačkoj kritikuju to što Heršov članak počiva na izjavi jednog jedinog, i to anonimnog izvora. Istraživački novinar je rekao da se radi o osobi „koja očigledno zna veoma mnogo o tome šta se događa“.

Berlinski dnevnik Tagescajtung u svom komentaru piše da je Simur Herš „uveren“ da je pronašao odgovor na pitanje ko je digao u vazduh Sjeverni tok, ali i dodaje da on pritom „na žalost ne poštuje novinarske standarde“. Kao glavni problem Heršove priče Tagescajtung navodi „mršavo činjenično stanje“, odnosno da je ona „potpuno bez dokaza“.

Ipak, berlinski list zaključuje da to ne znači nužno da je Heršova priča neozbiljna. Kada se novinar poput Herša poziva na jedan jedini i to anonimni „izvor s direktnim znanjem o operativnom planiranju“, to nije dovoljno da se zadovolje novinarski standardi, piše Tagescajtung u komentaru objavljenom na njihovom veb-portalu. Ujedno se dodaje i da je iskaz navodnog zviždača trebalo da bude početak, a ne kraj njegovog istraživanja.

Kome ova priča pomaže?

Slične argumente koristi i list Frankfurter rundšau koji zaključuje da je, sve dok Herš ne otkrije ko je njegov izvor, „jasno da te izjave pomažu samo jednom čovjeku: Vladimiru Putinu. Ono što ostaje je mnogo teatra i malo provjerenih činjenica“.

Javni servis ZDF piše o „tišini nakon eksplozije“ – i bavi se pitanjem zašto čak pet mjeseci nakon eksplozije na Baltiku nisu objavljeni rezultati istrage? Za to postoje dobri razlozi, ocjenjuje ZDF, ali i napominje da „to otvara prostor „mitovima zavjere“. Jer na kraju krajeva, kako piše ZDF, ipak se radi o najtežem napadu na kritičnu infrastrukturu u Evropi.

Ta njemačka TV-stanica se ujedno pita i zašto je istražni postupak obavijen takvim velom tajne, pa se čak i ne zna koje institucije uopšte učestvuju u razjašnjavanju i koje su bile uključene u taj proces? Mogući razlog je da zapadne zemlje ne žele da otkriju koje tehnike nadzora koriste na području Baltičkog mora, ukazao je za ZDF Johanes Peters sa Instituta za bezbjednosnu politiku iz Kila.

Frankfurter algemajne cajtung podsjeća da su švedski istražitelji u novembru prošle godine objavili da se radilo o „teškoj sabotaži“ na cijevima gasovoda Sjeverni tok, ali i da oni tada nisu naveli mogućeg krivca ili krivce. Frankfurtski list podsjeća da su njemački istražitelji (glavni državni tužilac Peter Frank, prim.ur.) prošle nedelje objavili da u ovom trenutku nema nikakvih dokaza koji bi upućivali na zaključak da iza eksplozija stoji Rusija. Tu tezu trenutno nije moguće „potkrijepiti“, piše Frankfurter algemajne cajtung, uz zaključak da je „istraga u toku“.

Reporterska legenda

Javni radio-servis Dojčlandfunk o Heršu piše kao o „reporterskoj legendi“ koja je otkrila masakr u Mi Laju tokom vijetnamskog rata (ratne zločine koje su tada počinili Amerikanci, prim.ur), te mučenja od strane američkih vojnika u iračkom zatvoru Abu Graib.

Dojčlandfunk dodaje da je Herš poslednjih nekoliko godina objavljivao i tekstove koji su bili „znatno kritikovani“ i dodaje da je on optuživan za „navodnu bliskost sa sirijskom režimom i ruskim rukovodstvom“.

Izvor: DW na srpskom

Subscribe
Notify of
guest
Nije obavezno
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
View all comments

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.