
Novi tender za izvođenje radova na adaptaciji i modernizaciji rezervoara naftnih derivata u Baru sa kompletnim opremanjem, biće raspisan početkom naredne nedjelje, odnosno sredinom aprila.
To je zvanično rečeno “Vijestima” u Ministarstvu rudarstva, nafte i gasa kojim rukovodi ministar Admir Šahmanović.
“Imajući u vidu i vrijeme trajanja tenderske procedure, očekujemo da će radovi biti završeni početkom 2026. godine, pod uslovom da na novom tenderu bude ponuđača koji ispunjavaju sve tražene uslove i kriterijume”, poručili su iz Ministarstva rudarstva.
Ovaj tender za koji su ponude mogle da se dostavljaju do 12. februara raspisan je krajem prošle godine, ali nije bilo pristiglih ponuda.
“Tender će, u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama, biti objavljen na portalu crnogorskih elektronskih javnih nabavki (CEJN) čime automatski ima međunarodni karakter. Tokom prethodnog perioda interesovanje za učešće u projektu izrazile su isključivo kompanije iz regiona, što je i očekivano s obzirom na specifičnost i složenost radova, te činjenicu da Crna Gora ima samo jedan operativni terminal i ograničenu stručnu ekspertizu u oblasti izgradnje i održavanja naftne infrastrukture”, kazali su u Ministarstvu.
Kako su naveli, tenderska procedura uobičajeno traje nekoliko mjeseci i svi uslovi i kriterijumi koje ponuđači moraju ispuniti biće jasno definisani i dostupni prilikom objave tendera.
“S obzirom na to da na prethodni tender nije bilo pristiglih ponuda, bilo je potrebno sprovesti novu tendersku proceduru. Pošto su sada ispunjeni svi potrebni zakonski preduslovi, novi tender će biti raspisan sredinom aprila. Radovi na adaptaciji predviđeni su da traju do devet mjeseci od dana potpisivanja ugovora sa izabranim ponuđačem, iako je realno vrijeme izvođenja nešto kraće. Međutim, zbog operativnosti terminala, čestih isporuka zapaljivih materija, povećanih bezbjednosnih zahtjeva tokom izvođenja radova, kao i obuhvata sezonskog perioda i same složenosti projekta, predviđen je ovaj rok”, pojasnili su u Ministarstvu.
Skupština je u decembru prošle godine usvojila Zakon o sigurnosti snabdijevanja naftnim derivatima koji je bitan za zatvaranje poglavlja 15 (energetika) i kojim se traži formiranje naftnih rezervi. Ove rezerve se formiraju i održavaju za potrebe prekida u snabdijevanju ili vanrednih situacija.
Država planira da naftne rezerve čuva u rezervoarima državnog “Montenegrobonusa” u Baru za čiju modernizaciju treba da potroši 1,5 miliona eura, od 7,5 koliko je dodijeljeno bespovratno iz EU, dok će ostatak novca biti potrošen za nabavku rezervi naftnih derivata.
Obavezu formiranja obaveznih rezervi imaju Uprava za ugljovodonike i svaki uvoznik naftnih derivata koji uvozi 15.000 tona i više bezolovnog benzina i/ili gasnih ulja.
Naftne kompanije “Jugopetrol”, “Ina Crna Gora” i “Petrol Crna Gora” imaće obavezu da zajedno sa državom formiraju naftne rezerve u ovoj godini i njima će Ministarstvo rudarstva, nafte i gasa dostaviti instrukcije o količini i strukturi tih rezervi.
Savjet održao prvu sjednicu
Zakonska obaveza je i formiranje Savjet za obezbjeđenje sigurnog snabdijevanja tržišta naftnim derivatima.
Ovaj Savjet, kojim predsjedava Šahmanović juče je održao prvu sjednicu na kojoj je dogovorena dinamika narednih aktivnosti, kao i operativni koraci u cilju jačanja otpornosti sistema snabdijevanja.
“Na prvoj sjednici, članovi Savjeta su razmatrali prioritete u radu, sa posebnim fokusom na monitoring tržišta i redovnost snabdijevanja Crne Gore i članica EU i/ili Energetske zajednice, kao i na održavanje obaveznih rezervi i izradu kriznog plana”, navodi se u saopštenju Ministarstva rudarstva.
Savjet ima ključnu ulogu u praćenju stanja na tržištu naftnih derivata i predlaganju mjera Vladi u cilju sprečavanja i rješavanja eventualnih poremećaja u snabdijevanju.
Izvor: Vijesti