Jednostavan, minimalistički izgled tih stočića, po potrebi i stolica, u suprotnosti je s tačkastom ili, kako u modernom žargonu kažu, pikselizovanom površinom, koju omogućavaju komadi reciklirane kućne i industrijske plastike
Stočić bit prikazan na festivalu posvećenom dizajnu u Kopenhagenu nagovještava nove trendove: kako od hiljade odbačenih plastičnih predmeta napraviti novi namještaj, piše N1.
Stočić bit, danskog dizajnera Sajmona Legalda, predstavljen ovog ljeta na jednom od najvažnijih festivala posvećenih dizajnu u Kopenhagenu, ukazuje na nove trendove u svijetu dizajna – 100 odsto recikliran materijal, novi pogled na plastiku, originalnost, multifukcionalnost, brisanje granica između sobnog i baštenskog namještaja.
Veliki dio procesa projektovanja današnjih dizajnera sastoji se od razmišljanja o materijalima, njihovom kvalitetu, trajnosti, porijeklu i uticaju na životnu sredinu.
Na izložbi je prikazan inovativan dizajn iz Skandinavije i drugih zemalja. Najviše interesovanja bilo je za bit sto, inspirisan jasnim oblicima kao što su monoliti i stubovi. Prvi put je predstavljen 2021. godine na Salonu namještaja u Milanu.
Danski dizajner je kao materijal koristio 100 odsto recikliranu plastiku iz domaćinstva: boce, čepove, čaše, tanjire, igračke, namještaj… Hiljade odbačenih plastičnih predmeta je zagrijavanjem na 120 stepeni – do tačke kada je od dobijene mase, bez njenog mijenjanja, moguće napraviti nešto novo, poput bit stola.
Jednostavan, minimalistički izgled ovih stočića, po potrebi i stolica, u suprotnosti je s tačkastom ili, kako u modernom žargonu kažu, pikselizovanom površinom, koju omogućavaju komadi reciklirane kućne i industrijske plastike. Tako da je svaki sto, težine četiri i po kilograma, i jedinstven, dva ista ne postoje, što ih čini autentičnim u skladu s novim trendovima. Dostupni su u tri različita oblika, po cijeni od 170 eura.
Poznavaoci novih trendova u dizajnu kažu da ovaj mali komad pokazuje smjer kojem će težiti namještaj novog doba – da mu namjenu sami biramo kako je nama volja. Može da bude dodatak u dnevnoj sobi, u spavaćoj kao natkasna, dodatni stočić u dječjoj sobi, stalak za saksiju sa cvijećem u holu hotela, ordinaciji, kupatilu, na balkonu…
Činjenica da je testiran na izdržljivost od minus 10 do plus 50 stepeni Celzijusa čini ga izvrsnim komadom namještaja za spoljnu i unutrašnju upotrebu. A upravo to gubljenje fiksnih granica predstavlja novu dimenziju multifunkcionalnosti.
Svemu treba dodati da se, kako stvari stoje, omražena plastika na koju sada gledamo pomalo s prezirom ponovo vraća u modu. Ali će ovoga puta nova generacija plastičnog namještaja biti od recikliranog materijala s važnom ulogom – da spasava planetu tako što će odbačenoj plastici davati neki novi smisao, piše N1.
Sad je pitanje hoćemo li našu plastiku bacati gdje stignemo, jer oko 70–75 odsto i dalje završava u šumama, rijekama, smetlištima i deponijama, a uvoziti moderni namještaj od reciklirane „tuđe” plastike.
Izvor: Portal Analitika