S obzirom na planove da Crne Gore postane članica Evropske unije do 2028. godine, kao i na značaj koji država pridaje razvoju novih tehnologija i IT sektora, može se očekivati da će u narednom periodu Crna Gora postati prijemčivija za dolazak ljudi kako iz zemalja Evrope tako i van nje, ocijenio je potpredsjednik Vlade Crne Gore za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović prilikom sastanka sa šefom kancelarije Međunarodne organizacije za migracije u Crnoj Gori Vladimirom Gjorgjievim.
Kako je saopšteno iz njegovog kabineta, sagovornici su razgovarali o modalitetima jačanja dugogodišnje saradnje kroz brojne projekte i inicijative za podizanje standarda, jačanje kapaciteta i sveukupno unaprjeđenje upravljanja migracijama.
“Posebno je naglašena podrška koju Kancelarija Međunarodne organizacije za migracije kontinuirano pruža Ministarstvu unutrašnjih poslova kroz projekte iz oblasti izgradnje kapaciteta i integrisanog upravljanja granicom, čime se na direktan način doprinosi većem stepenu bezbjednosti u regionu Zapadnog Balkana, a i šire”, navodi se u saopštenju.
Ivanović je, kako su kazali, zahvalio na podršci evropskom integracionom procesu i unapređenju stanja u Crnoj Gori u oblasti migracija.
“Projekti te organizacije se naslanjaju na preporuke Evropske komisije u poglavljima 24, i u tom okviru Međunarodna organizacija za migracije postaje važan partner Crne Gore na njenom evropskom putu”, naglasio je Ivanović.
On je iskazao podršku Crne Gore sigurnim, kontrolisanim i uređenim migracijama, u skladu sa ciljevima UN Globalnog dogovora o migracijama.
“Posebno je pozdravio angažman Međunarodne organizacije za migracije u okviru projekta angažovanja dijaspore na jačanju održivog razvoja Crne Gore koji analizira i promoviše pozitivne aspekte migracija i podstiče ulogu dijaspore u ekonomskom razvoju države i povezivanju kultura matice i države prijema”, kazali su iz kabineta potpredsjednika Vlade za vanjske i evropske poslove.
On je, prema njihovim riječima, naglasio potrebu dalje koordinacije sa Međunarodnom organizacijom za migracije u Crnoj Gori u pogledu usvajanja legislative, izdavanja radnih dozvola, zaštite radničkih prava i inspecijskog nadzora kada su u pitanju sektori u kojima Crnoj Gori nedostaje radna snaga.
“Gjorgjiev izrazio je spremnost Međunarodne organizacije za migracije da doprinese jačanju države i unaprjeđenju stanja u Crnoj Gori u oblasti migracija, koje čini jedno od ključnih pitanja EU i njenih država članica”, navodi se u saopštenju.
On je, kako zaključuju, uputio Ivanoviću poziv za učešće na 115. sastanku članica Međunarodne organizacije za migraciju u Ženevi i informisao ga o planovima te organizacije da u Crnoj Gori sljedeće godine organizuje regionalnu konferenciju o migracijama koja bi potvrdila lidersku poziciju Crne Gore u oblasti upravljanja migracijama na Zapadnom Balkanu.
Izvor: RTNK