
Nevladina organizacija Eko-tim i Sportsko ribolovni klub Lipljen iz Pljevalja realizovali su akciju čišćenja ribolovnih staza duž gornjeg toka rijeke Ćehotine, uklanjajući nisko rastinje i otpad u dužini od gotovo 10 kilometara, saopšteno je iz ove organizacije.
Kako su naveli u saopštenju, ova inicijativa ima za cilj unapređenje uslova za ribolovce, posebno one koji praktikuju mušičarenje, tehniku ribolova koja se smatra najhumanijom.
“Akcija je takođe usmjerena na promociju održivog razvoja ovog područja i podizanje svijesti o potrebi hitnog uspostavljanja Parka prirode „Gornji tok rijeke Ćehotine””, naglasili su.

Opština Pljevlja je, pojasnili su, ranije pokrenula proceduru zaštite ovog područja, koje obuhvata vrijedne prirodne i kulturne resurse, uključujući akumulaciju Otilovići, ključni izvor pitke vode za grad.
“Studija zaštite koju je izradila Agencija za zaštitu životne sredine ističe ekološki, kulturni i turistički značaj gornjeg toka Ćehotine”, poručuju.
Meandri rijeke, bogata flora i fauna, kao i arheološki lokaliteti, navode, čine ovo područje izuzetno vrijednim za očuvanje i razvoj.
“Iako su svi stručni i zakonski preduslovi za proglašenje Parka prirode ispunjeni, odluka Skupštine opštine Pljevlja još uvijek nije usvojena. Očuvanje gornjeg toka Ćehotine nije samo pitanje ekologije, već i ekonomije. Zaštita ovog područja pruža mogućnosti za razvoj turizma, poljoprivrede i očuvanje kulturnog nasljeđa, što može doprinijeti revitalizaciji napuštenih sela i poboljšanju kvaliteta života lokalnog stanovništva”, izjavio je izvršni direktor Eko-tima Milija Čabarkapa.
Kako su zaključili, Eko-tim i SRK Lipljen nastaviće sa aktivnostima na očuvanju i promociji gornjeg toka rijeke Ćehotine, u saradnji sa lokalnim zajednicama i institucijama, kako bi se osigurao balans između zaštite prirode i razvoja lokalne ekonomije.
Izvor: CdM