Uprava prihoda i carina (UPC) naplatila je 976,6 miliona eura bruto prihoda u prvoj polovini godine, što je 115 miliona ili 13 odsto više u odnosu na isti period prošle godine.
Ostvarena naplata premašila je plan za 129 miliona ili 15 odsto, a u strukturi prihoda dominira PDV od kojeg se u državnu kasu od početka godine slilo 453,2 miliona eura.
V.d. pomoćnice direktora za sektor operative u oblasti naplate Jelena Đukić kazala je na današnjoj konferenciji za medije da su prihodi od PDV-a viši 127 miliona eura ili 39 odsto od prošlogodišnjih, a da su za trećinu povećani prihodi od poreza na dobit pravnih lica koji su iznosili 75,5 miliona.
“Rast je zabilježen i kod koncesionih naknada, pa je po tom osnovu naplaćeno 19,7 miliona eura, što je sedam miliona više u odnosu na prošlu godinu ili 56 odsto. Naplata po osnovu akciza iznosila je 121,4 miliona eura i viša je 19,4 miliona ili 19 odsto”, rekla je Đukić, dodajući da je najveći rast ostvaren kod naplate akciza na duvanske proizvode od koje je naplaćeno 38,5 miliona, što je 83 odsto više nego u 2021.
Od carine je naplaćeno 17,5 miliona eura, što je rast od 42 odsto, dok su za petinu opali prihodi od doprinosa, zbog nove poreske politike, koja je na snazi od početka godine, i iznosili su 200,4 miliona.
Đukić se osvrnula i na naplatu u periodu od 1. maja do 30. juna ove godine, kada je novi menadžment na čelu sa Radem Miloševićem preuzeo rukovođenje Upravom, navodeći da je za to vrijeme naplaćeno 377,6 miliona eura. Time je premašen plan za 23 miliona ili sedam odsto.
“Prema strukturi naplaćenih prihoda u ovom periodu, najviše je naplaćeno po osnovu PDV-a, sa iznosom od 177,3 miliona eura, što je u odnosu na prošlu godinu više za 51 milion ili 40 odsto”, ukazala je Đukić, tvrdeći da je takav rezultat ostvaren usljed rasta evidentiranja prometa, na šta je uticala i kampanja ,,Račun zadrži, Crnu Goru podrži“.
Na pitanje Pobjede je li dominantni razlog rasta prihoda, prvenstveno PDV-a, značajno povećanje cijena, Đukić nije konkretno odgovorila.
“Mora se uzeti u obzir cjelokupna situacija u zemlji, povećanje ekonomske aktivnosti i potrošnje, kao i svi ostali činioci koji utiču na rast naplate. Sa druge strane, treba sagledati i velike aktivnosti koje se preduzimaju u UPC, kao što je i bolja poreska disciplina i nedavne akcije”, navela je ona.
Glavna poreska inspektorka Nataša Damjanović kazala je da su u prvoj polovini godine obavljene 822 potpune kontrole i 1.290 djelimičnih. Uprava je, kako je ukazala, uglavnom kontrolisala pravna lica, obveznike PDV-a, po osnovu čega su izvršene korekcije vrijedne 19,68 miliona eura.
“Korekcije po osnovu PDV-a bile su 6,21 milion eura ili 31,54 odsto ukupnih, po osnovu poreza na dobit 2,56 miliona ili 13 odsto, a po osnovu prihoda fizičkih lica i doprinosa za obavezno socijalno osiguranje 8,15 miliona ili 41 odsto”, precizirala je Damjanović, ukazujući da su finansijski efekti po osnovu korekcija iz postupka inspekcijskog nadzora iznosili 16,84 miliona.
Poreski inspektori su u prvih šest mjeseci obavili 1.930 djelimičnih kontrola u dijelu opšte poreske registracije evidentiranja prometa, uplate pazara i prijave radnika.
“Za utvrđene nepravilnosti podneseno je 486 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka i izdato 248 prekršajnih naloga u ukupnom iznosu od 946.270 eura. Po osnovu novčanih kazni naplata je iznosila 398.790 eura”, dodala je Damjanović.
Inspektori su od 28. maja do 7. jula u primorskim opštinama obavili 1.200 provjera regularnosti poslovanja poreskih obveznika i utvrdili 141 nepravilnost, po osnovu čega su izrečene kazne vrijedne 682.000 eura.
Na pitanje koliko je država izgubila smanjenjem akcize na gorivo za 50 odsto, Đukić je kazala da su prihodi po tom osnovu pali za trećinu, odnosno pet miliona eura.
“Od početka godine je evidentiran rast naplate akciza na gorivo, ali je od juna, kada su stupile na snagu nove mjere, zabilježen pad od 30 odsto”, navela je Đukić.
Izvor: Pobjeda