Zbog pojave kju groznice u opštinama Danilovgrad i Nikšić, zbog koje je do sada eutanazirano 14 grla, Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove donijela je set mjera objavljenih u Službenom listu Crne Gore 16. avgusta, koje će biti na snazi od sjutra. Veterinari navode da je vakcinacija neophodna i da bi država trebala da razmotri tu opciju.
Mjere se odnose na gazdinstva na kojima je kod grla utvrđeno prisustvo uzročnika bolesti i između ostalih obuhvataju zabranu uvođenja novih životinja na gazdinstvo, premještanje, stavljanje u promet i trgovanja životinjama, odvojeno držanje sumnjivih grla od drugih, spriječavanje ulaska neovlašćenih lica ili životinja na gazdinstva, eutanaziranje serološki pozitivnih grla i onih sa nejasnim serološkim rezultatom.
Prema riječima veterinara Nebojše Goraševića, u najvećem broju slučajeva kju groznica prolazi neprimjetno, bez simptoma i kod ljudi i kod životinja, te je problematično identifikovati njenu pojavu.
„Kod životinja se dešavaju pobačaji, problemi sa sterilitetom, sa servis periodom i sl. Kao što smo i ranije pomenuli, u pitanju je zoonoza i postoji mogućnost da izazove i teže simptome kod ljudi, a kada se ispolje vrlo su slični gripu. Sreća je što se bolest ne širi velikom brzinom i što nije agresivna u širenju“, navodi Gorašević.
Gorašević ističe da su u posebnom riziku, osim hroničnih bolesnika kod kojih može doći do komplikacija i oni koji su u ranijem periodu bili zaraženi i kod kojih se ponavlja ova bolest.
Dodaje da ova bolest ima i ekonomske posljedice, koje su se mogle osjetiti i u dosadašnjem periodu kada se pojavljivala kju groznica.
„Prvenstveno je njen značaj u ogromnim ekonomskim štetama koje izaziva. To nije nova bolest, na teritoriji nikšićke opštine izaziva velike štete još od 2013. godine. Stanje nije alarmantno, ali ako se ponavlja iz godine u godinu ne bi trebalo da lako prelazimo preko toga“, kaže Gorašević.
Navodi da bi država morala da razmotri odluku o vakcinaciji.
„Nije u pitanju samo cijena vakcine već je pitanje i šta će se desiti sa svim ti životinjama koje se uvoze i u tom smislu nije reagovano kako treba, ne sada, već decenijama godinama unazad“, navodi Gorašević i dodaje da su do danas brojna grla uvežena iz zemalja koje su imali u proteklom periodu problema sa kju groznicom.
Dr Marko Nikolić, direktor specijalističke veterinarske laboratorije istakao je da je Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove formirala stručni tim i donijela mjere nadzora za suzbijanje i kontrolu bolesti. U cilju prevencije širenja bolesti na farmere se apeluje da prijave svaku promjenu zdravstvenog stanja životinja na gazdinstvima.
Izvor: RTNK