
Odbor za ekonomiju, finansije i budžet je predložio Skupštini da usvoji izmjene i dopune Zakona o vazdušnom saobraćaju, kojima se u domaće zakonodavstvo predlaže uvođenje avio-linija od javnog interesa – PSO (Public Service Obligation), što primjenjuje većina članica Evropske unije (EU) shodno evropskim direktivama.
Izmjene ovog zakona je predložio klub poslanika Demokratske narodne partije (DNP) kroz izmjene člana 37 važećeg Zakona o vazdušnom saobraćaju. Razlog za predlaganje uvođenja PSO je bolja avio-dostupnost države i dalji razvoj turizma.
Ministarka saobraćaja Maja Vukićević je pojasnila da je Vlada u aprilu 2021. godine zadužila Ministarstvo kapitalnih investicija da u saradnji sa Agencijom za civilno vazduhoplovstvo (ACV), dostavi ovaj zakon. Istakla je da sadrži tri ključne izmjene, dok se prva odnosi na usaglašavanje limita odgovornosti vazdušnih prevoznika sa Montrealskom konvecijom na osnovu preporuka Međunarodne organizacije za civilno vazduhoplovstvo, odnosno povećanje limita odgovornosti prevoznika u slučaju štete.
Druga se kako kaže, odnosi na zaštitu prava putnika u slučajevima kašnjenja i otkazivanja letova, tj uređuju se način i rokovi u kojima se žalbe podnose dok se trećom uvodi inspekcijski nadzor i kontrola, koju će obavljati Ministarstvo saobraćaja i ACV.
„Najviše benefita od ovih izmjena imaće sami putnici jer se uvode neki novi mehanizmi, kako putnici mogu brže da dođu do odštete ako se na neki način povrijede njihova prava od strane prevoznika. Nadzor će se vrštiti preko inspektora, u skladu sa važećim propisima koji se odnose na inspekcijski nadzor“, istakla je Vukićević.
Mugoša je pitao koju podršku Crna Gora dobija od Transportne zajednice. Vukićević je istakla da imaju intenzivnu saradnju sa Transportnom zajednicom, te da pružaju tehničku podršku za auto-put Bar-Boljare, rekonstrukciju željezničke pruge, pristupne pregovore…
Naglasila je da od 2015. godine se obaveze Ministarstva nisu završavale u mjerama u kojima je bilo potrebno.
Još se ne zna koji bi letovi to mogli da budu, i neizvjesno je da li može, zbog turisičke sezone doći do obnavljanja letova sa Rusijom kojoj smo, zbog rata u Ukrajini, uveli sankcije.
Podsjetimo, tokom perioda prije sankcija i zatvaranja vazdušnog prostora, avio-saobraćaj između Crne Gore i Rusije bio je veoma intenzivan, posebno tokom ljetnje sezone.
U rekordnoj 2019. godini, između Crne Gore i Rusije bilo je više od 50 direktnih letova nedjeljno. Letovi su povezivali gradove kao što su Moskva, Sankt Peterburg i Jekaterinburg sa aerodromima u Podgorici i Tivtu.
Montenegro Airlines je tokom ljetnje sezone letio za Moskvu više puta dnevno iz Tivta. Ruske avio-kompanije poput Aeroflota, S7 Airlines i Pobede takođe su održavale redovne linije.
U julu 2013. godine, registrovano je više od 100 aviona nedjeljno iz Rusije koji su sijetali u Crnu Goru. To je Crnu Goru činilo jednom od najbrže rastućih destinacija za ruske turiste.
Prema nekim procjenama, do 6 dnevnih letova između dvije zemlje bilo je aktivno tokom špica turističke sezone.
Zbog uvođenja sankcija i geopolitičkih odluka, Crna Gora je zatvorila svoj vazdušni prostor za ruske avione, što je rezultiralo obustavom direktnih letova.
To je imalo snažan uticaj na turizam, naročito na aerodrom u Tivtu, gdje su ruski putnici činili i do 20% ukupnog prometa.
Pokušaji obnove letova, poput najave kompanije Ural Airlines za letove Moskva–Tivat u 2021. godini, nisu realizovani zbog izostanka dozvola.
Izvor: Dan