Pred Osnovnim sudom u Podgorici danas je odloženo ročište, ovog puta po tužbi bivšeg poslanika u Skupštini Crne Gore i doskorašnjeg predsjednika Odbora direktora Investiciono-razvojnog fonda (IRF), Velizara Kaluđerovića, u slučaju portala “Udar”.
Razlog je to što na današnjoj parnici nije došlo do svjedočenja bivšeg direktora Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB), Dejana Vukšića.
Naime, on sve do danas, iako je bilo objavljeno u pojedinim medijima, zvanično nije bio oslobođen obaveze čuvanja tajnih podataka.
Kako je u izjavi za PRESS, nakon ročišta, kazao Kaluđerović, ono je moralo biti odloženo jer Vlada, do samog njegovog početka, nije donijela odluku da se bivši direktor ANB-a oslobodi obaveze čuvanja tajne u ovoj aferi.
“Na ročištu smo se suočili sa jednim aktom koji ne mogu nazvati aktom Vlade, već dokumentom koji je stigao iz kabineta premijera i koji je, po meni, najblaže rečeno, veoma konfuzan i kontroverzan. On, dakle, govori o tome da Vlada ne može odlučivati i traži da joj sud dostavi konkretan akt koji je označen stepenom tajnosti. Ovdje, zaista, ne treba biti pretjerano mudar. Sud se i obratio Vladi upravo zbog problematike vezane za tajnost dokumenata i oslobađanja čuvanja tajnih podataka”, pojasnio je Kaluđerović.
Sud, dodaje on, ne raspolaže takvim aktom da bi znao sa kojeg od njih, konkretno, treba skinuti oznaku tajnosti.
“To samo je značilo da iz sadržaja tog akta se može zaključiti da Vlada, koja je jedina nadležna kao organ da vodi spoljnu i unutrašnju politiku u državi, nije bila u prilici da do sada odlučuje, dakle do samog početka današnjeg ročišta, da treba ili ne treba osloboditi obaveze čuvanja tajne gospodina Vukšića”, izjavio je Kaluđerović za PRESS.
Ipak, nakon današnje sjednice Vlade, u saopštenju koje je objavljeno odmah po njenom završetku, Vukšić je samo djelimično oslobođen čuvanja tajne.
“Vlada je usvojila Informaciju o potrebi djelimičnog oslobađanja od obaveze čuvanja tajnog podatka ranijeg direkora Agencije za nacionalnu bezbjednost Dejana Vukšića, za potrebe vođenja parničnog postupka pred Osnovnim sudom u Podgorici P. br. 2708/23 i saslušanja u svojstvu svjedoka”, navodi se u saopštenju Vlade.
Podsjećamo, sredinom ovog mjeseca Viši sud u Podgorici donio je presudu po kojoj je država Crna Gora dužna da plati 3.000 eura Podgoričaninu Vladu Bulatoviću.
Bulatović je, naime, slično kao i Kaluđerović, prije tri godine na portalu “Udar” označen kao doušnik srpske Bezbjednosno-informativne agencije (BIA).
Podgorički Viši sud je u ponovnom postupku, postupajući po rješenju Vrhovnog suda, preinačio svoju prethodnu presudu i novom potvrdio onu donijetu od strane Osnovnog suda u Podgorici u Bulatovićevom slučaju.
Bivši premijer Crne Gore Dritan Abazović rekao je, nakon suđenja u Osnovnom sudu u Podgorici, gdje je i svjedočio prošlog mjeseca, da je administrator portala “Udar” bio službenik ANB-a Filip Đuranović, kao i da je ovaj portal objavljivao materijal koji je sačinila ‘tajna pratnja’.
Abazović je, u pomenutom iskazu u koji je PRESS imao uvid, naveo i da su materijali koje je prikupljala ANB, putem primjene mjera tajnog nadzora, završavali na pomenutom portalu.
Na čelu tajne pratnje Agencije tada, izjavio je on, bio je Srđan Pavićević.
Abazović je ustvrdio i da je, dok je bio na poziciji koordinatora svih bezbjednosnih službi, dao saglasnost da se sve što je u domenu povezanosti ANB-a i portala “Udar” istraži.
„Nakon toga ANB je počela sistematsko dublje istraživanje vezano za ovaj slučaj, a o čemu sam ja i obaviješten i što ću sad saopštiti. Glavno saznanje koje ja imam jeste da su materijali koje je radila tajna pratnja ANB-a završavali na portalu ‘Udar’. Tada na čelu tajne pratnje ANB-a je bio gospodin Srđan Pavićević. Isto tako saznanja govore da je šef drugog sektora, koji je zadužen za borbu protiv organizovanog kriminala, na čijem čelu je bio gospodin (Danilo) Grozdanić, vršio određene aktivnosti iako za iste nije imao pisani nalog neposredno nadređenog”, ustvrdio je Abazović.
On je pojasnio i da je „fleška, koja je ovdje “najvažnija stvar”, a na kojoj su bile dokumentovane fotografije praćenih osoba, završila kod tadašnjeg direktora ANB-a Dejana Peruničića”.
Autor: Milovan Marković