Ilustracija
Pušenje je uzrok mnogih bolesti, ali pušači nalaze brojna opravdanja za ovu nezdravu naviku, najčešće vjerujući da je se lako mogu riješiti.
Često govore: cigarete me smiruju, nije to najgore čime se trujem, stres je mnogo gori, mogu da ostavim kad god hoću… Ali, kada riješe da, ipak, ostave cigarete, shvate da je odvikavanje teško i da je riječ o ozbiljnoj zavisnosti.
Akupunktura je metoda koja može pomoći.
Iako se akupunktura često povezuje s liječenjem bola i stresa, po riječima dr Nikole Hajdera, akupunkturologa, ova metoda je i snažno dodatno sredstvo koje pušačima pomaže da se oslobode zavisnosti od nikotina.
„Pušenje je bolest zavisnosti, navika koje se u većini slučajeva veoma teško osloboditi. Tokom tog procesa mnogi ljudi doživljavaju niz simptoma odvikavanja kao što su razdražljivost, anksioznost, nemir i depresija, što je uobičajeno i kod prekida drugih bolesti zavisnosti kao što su zavisnost od hrane i slatkiša, narkotika, alkohola i kocke. Pokazalo se da je akupunktura efikasna u ublažavanju ovih simptoma – navodi za „Magazin” dr Hajder.
On objašnjava da mehanizam djelovanja akupunkture još nije u potpunosti razjašnjen, ali se pretpostavlja da u konkretnom slučaju ima uticaja na lučenje takozvanih hormona sreće. U pitanju nisu zaista hormoni, već neurotransmiteri endorfin i serotonin, za koje postoji dovoljno dokaza da se pojačano luče tokom tretmana akupunkturom.
– I pošto osoba više ne konzumira duvan i ne dobija iz tog izvora prijatan osjećaj, akupunktura to nadoknađuje. Nježnim ubadanjem tankih iglica podstiče se proizvodnja serotonina u tijelu, što pomaže i ublažava anksioznost i depresiju zbog prestanka pušenja. Takođe, akupunkturom se stimuliše oslobađanje endorfina, koji može ublažiti ove simptome i olakšati ljudima da ostave pušenje – navodi sagovornik.
On tvrdi da je mehanizam djelovanja akupunkture kod odvikavanja od pušenja sličan efektima registrovanih antidepresiva u terapiji ostavljanja duvana, koji utiču na serotoninski sistem, s tim što primjena akupunkture ne podrazumijeva pojavu neželjenih efekata karakterističnih za primjenu ljekova.
– Ne radi se o svemogućoj, čudesnoj metodi, iako je neki zbog uspjeha liječenja upravo tako dožive. U odvikavanju od pušenja je, po našem iskustvu iz prakse, za nijansu manje efikasna u odnosu na terapiju za smanjenje apetita na primjer, ali svakako može značajno pomoći u smanjenju žudnje za nikotinom – kaže dr Hajder.
Izvor: Politika