Nevjerovatni snimci zabilježili su trenutak kada je asteroid probio Zemljinu atmosferu iznad Sibira, piše Daily Mail.
Svemirska stijena, označena kao COWECP5, pojavila se na noćnom nebu u 23.14 časova po lokalnom vremenu (11:14 ujutru po ET vremenu), nekoliko sati nakon što je NASA-in sistem za otkrivanje asteroida izdao upozorenje.
Lokalni stanovnici su na društvenim mrežama objavljivali video-snimke asteroida kako juri kroz noćno nebo, pretvarajući se u vatrenu kuglu prije nego što je nestao.
Asteroid je eksplodirao u zapanjujućem crvenom svjetlu iznad Jakutije, leteći iznad svjetala grada i goreći dok je prolazio iznad Olekminska.
Ministarstvo za vanredne situacije u Jakutiji saopštilo je da su svi zvaničnici stavljeni u stanje pripravnosti dok se asteroid približavao, ali je istaklo da nije zabilježena nikakva šteta nakon njegovog pada.
“Stanovnici Olekminskog i Lenskog okruga mogli su da posmatraju rep sličan kometi i bljesak”, naveli su iz Ministarstva.
Teleskop koji finansira NASA u Arizoni identifikovao je asteroid oko sedam sati prije udara, otkrivši da je priječnika oko 70 centimetara.
Njegova mala veličina značila je da će vjerovatno sagoreti u atmosferi i da ne predstavlja prijetnju ljudima na zemlji.
Slučaj COWECP5 je tek 12. put da su naučnici tačno predvideli udar asteroida.
Stanovnici Olekminskog i Lenskog okruga “posmatrali su rep nalik kometi i bljeskove,” i podijelili prve video-snimke ovog događaja.
Glavna direkcija Ministarstva za vanredne situacije Rusije izvjestila je da je podignuta pripravnost nakon izvještaja o asteroidu, premosi Kurir.
Agencija je saopštila da svemirska stijena nije izazvala nikakvu štetu ni žrtve, napisavši na Telegramu:
“Srećom, asteroid je sagorio u atmosferi. Bezbjednost života stanovništva nije bila ugrožena”.
Opservatorija Kitt Peak u Arizoni, projekat koji prati objekte blizu Zemlje, takođe je rano u utorak uočila asteroid.
Ričard Moisl, šef kancelarije za planetarnu odbranu Evropske svemirske agencije (ESA), rekao je da je Kitt Peak-ov Aegis sistem izračunao “koridor udara” asteroida i suzio ga na 200 kilometara istočno od Lenska.
Aegis sistem koristi američka mornarica za identifikaciju vazdušnih i površinskih prijetnji putem radarske tehnologije i računarskih programa, i smatra se “najmoćnijim borbenim sistemom na svijetu,” prema kompaniji Lockheed Martin.
Prije ulaska asteroida, Alan Ficsimons sa Univerziteta Kvins u Belfastu izjavio je za New Scientist da asteroid neće predstavljati rizik za ljude na zemlji.
“To je mali asteroid, ali će ipak biti spektakularan”, rekao je Ficsimons.
Biće mračno iznad mjesta udara, i na stotine kilometara okolo biće vrlo impresivna, vrlo sjajna vatrena lopta na nebu.
Prema studiji iz 2017. godine, samo asteroidi čiji prečnik prelazi 18 metara predstavljaju potencijalnu prijetnju ako se upute ka Zemlji.
Rano uočavanje dolazećeg asteroida bilo je jedinstveno jer je vrlo malo njih primjećeno prije ulaska u Zemljinu atmosferu, ali Ficsimons je naveo da je to pozitivan znak da astronomi sada uspjevaju ranije da identifikuju asteroide.
“To je pobjeda za nauku i za sve one koji se večeras zateknu u Sibiru”, rekao je Ficsimons za New Scientist.
Ovi asteroidi se kategorizuju kao objekti bliski Zemlji (NEO) jer dolaze na udaljenost od 120 miliona kilometara od Sunca, zahvaljujući gravitacionom uticaju drugih planeta. Kako se sve više asteroida posmatra, preciznost kojom astronomi mogu da predvide gdje će se objekat nalaziti godinama ili decenijama unaprijed značajno se poboljšava.
Izvor: Nezavisne