Ostavka i gnijevno pismo Borisa Džonsona Odboru za privilegije

Ostavka bivšeg britanskog premijera Borisa Džonsona na mjesto poslanika objelodanjena je u obliku gnijevnog pisma, upućenom prije svega Odboru za privilegije Donjeg doma britanskog parlamenta.

Bivši britanski premijer Boris Džonson podnio je ostavku na mjesto poslanika za izbornu jedinicu Aksbridž i južni Rajslip u zapadnom Londonu.

Ostavka je objelodanjena u obliku gnevnog pisma, upućenom prije svega Odbora za privilegije Donjeg doma britanskog parlamenta.

Okidač za hiljadu gnijevnih riječi je izvještaj tog parlamentarnog odbora o tome da li je bivši predsjednik britanske vlade namjerno lagao poslanike o znanju o i umiješanosti u razne žurke i zabave, održavane u zgradama vlade dok je zemlja bila potpuno zaključana zbog pandemije kovida 19.

“Primio sam pismo od Odbora za privilegije, koje mi je jasno stavilo do znanja, na moje zaprepašćenje, da su odlučni da parlamentarnu proceduru okrenu protiv mene i istjeraju me iz parlamenta“, kaže u uvodu Boris Džonson.

“Nema ni trunke dokaza da sam lagao parlament”
Bivši premijer tvrdi da Odbor nema “ni trunke dokaza“ da je on namjerno lagao parlament.

On ističe da se ponašao kao i svaki drugi premijer ili ministar i govorio samo ono što je saznavao od savjetnika, ali je i dodao da “je to radio i aktuelni premijer Riši Sunaka, koji je tada stanovao u istoj zgradi“.

Džonson time ne samo podsjeća da je Riši Sunak bio ministar finansija u njegovoj vladi, čija je rezidencija u ulici Dauning 11, već i ukazuje da se protiv aktuelnog premijera ne vodi postupak pred Odborom za privilegije.

Time bivši premijer želi da potcrta da se odbor obrušio samo na njega.

“Njihov cilj nikada nije bio da otkriju istinu ili istinski shvate šta mi je bio u glavi tokom govora u Donjem domu. Njihov cilj od samog početka je da me proglase krivim bez obzira na činjenice. To je sama definicija pristrasnog suda“, navodi Džonson.

Kao dodatni argument da je Odbor pristrasan, bivši premijer podsjeća da je većina njenih članova javno tvrdila da je Džonson lagao parlament mnogo prije nego što je postupak protiv njega pokrenut.

Boris Džonson naglašava da ga je “vjera u nepristrasnost sistema” navela da sarađuje sa Odborom.

On podsjeća da ga je “naivnost“ navela da sarađuje sa izvještajem državne službenice Su Grej o Žurkagejtu.

Su Grej, tada pozdravljana sa svih strana političkog spektra kao nepristrasna, nedavno je zvanično postala ne samo član opozicione Laburističke partije, već i šef kabineta njenog lidera Kira Starmera.

Boris Džonson ne propušta da se osvrne na tu činjenicu uz opasku da je laburistima, liberal-demokratama i škotskim nacionalistima “odgovara“ njenog odlazak iz parlamenta.

Bivši premijer se u ovog dijelu pisane ostavke obrušava na djelo sopstvene stranke optužujući dio poslanika da su uključio u “lov na vještice“, koji je “osveta za bregzit i pokušaj da se preokrene rezultat Referenduma iz 2016. godine.“

“Uklanjanje mene je prvi neophodan korak u tom cilju“, navodi Džonson.

Zaključak ostavke

U zaključku ostavke, Džonson se okreće sopstvenoj stranci, podsjećajući njene članove da je on taj, koji je osvojio nadmoćnu većinu na izborima, a sa funkcije premijera otišao sa samo par procenata iz laburista po popularnosti, dok je taj jaz sada ogroman u korist opozicije.

“Naša stranka treba da hitno pronađe novi zamajac i vjeru u sposobnost naše zemlje“, poručuje Džonson i ističe da niko ne treba da se plaši istinski konzervativne vlade.

Osvrćući se na svoj rad na poboljšavanju života građana u svojoj izbornoj jedinici, Džonson ostavku završava navođenjem svojih najvećih političkih uspjeha – bregzita, najveće pobjede konzervativaca u poslednjih četrdeset godina, najbrže vakcinacije protiv kovida u Evropi i vodeću ulogu u podršci Ukrajini.

“Tužan sam što, barem za sada, napuštam parlament, ali sam prevashodno zaprepašćen i zgađen što sam iz njega antidemokratski istjeran od strane odbora, kojem Harijet Harman rukovodi sa užasavajućom pristrasnošću.

Reakcije konzervativaca

Reagujući na ostavku, Vil Volton, Džonsonov savjetnik iz vremena kada je bio gradonačelnik Londona, ocjenjuje da bivši premijer njome “pokušava da zaštiti sopstveni politički narativ i zaostavštinu“.

Politička urednica lista Spektejtor Kejti Bols ističe da ostavka sadrži jasne nagovještaje da Džonson namjerava da se vrati u politiku, a da za probleme optužuje svoje unutarpartijske nasljednike, a posebno premijera Sunaka, pozicionirajući se za buduće izbore za lidera konzervativaca.

Politički urednik Bi-Bi-Sija Kris Mejson ocjenjuje da “Džonsonov duh progoni Rišija Sunaka“.

“Teškaš“ Konzervativne stranke lord Heseltajn poručuje da je Džonsonova zaostavština “u paramparčad razbila veliku viziju Konzervativne stranke“.

Bivši ministar vlade Margaret Tačer podsjeća da se Odbor za privilegije sastoji od četiri konzervativna, dva laburistička i jednog liberal/demokratskog poslanika, te ukazuje da Džonson propušta da primijeti tu realnost što samo potcrtava „da on nema nikakav integritet“.

Međutim, ser Džon Redvud, bivši ministar za Vels, evroskeptik i ministar vlade Margaret Tačer, ukazuje da “zabrinjava to što se ovako važna ličnost političkog života osjeća progonjenom u ovolikoj mjeri“.

On smatra da je Džonson od početka svoje karijere lidera konzervativaca bio „pod pritiskom bez presedana.“

Sljedbenici Borisa Džonsona u redovima konzervativaca ponavljaju njegove optužbe protiv Odbora za privilegije, predvođeni bivšom ministarkom unutrašnjih poslova Priti Patel.

Primjetno je i ćutanje premijera Sunaka i njegovih ministara.

Reakcije opozicije

Liberal-demokrate imaju tri riječi za odlazak Džonsona – neka ide dođavola.

Laburisti ističu da Džonson ne prestaje da laže ni u tekstu ostavke.

Škotski nacionalnosti ukazuju da za njim u Škotskoj niko neće žaliti.

Istovremeno, laburisti i liberal-demokrate pripremaju zajedničku strategiju za prevremene izbore u Džonsonovoj izbornoj jedinici, ali i izbornoj jedinici njegove bliske saradnice Nadin Doris, koja je ostavku podnela samo nekoliko sati prije njega.

Mediji spekulišu da li ta saradnja nagovještava opozicionu koaliciju na izborima naredne godine, koju su lideri te dvije strane do sada demantovali.

Reakcija Odbora za privilegije

Sam odbor za privilegije sastaje se u ponedjeljak kada će i objaviti svoj izvještaj o Žurkagejtu o kojem Džonson govori u svojoj ostavci.

Očekuje se da Odbor reaguje na Džonsonove optužbe novim kaznenim mjerama.

Izvor: RTS

Subscribe
Notify of
guest
Nije obavezno
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
View all comments

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.