Na osnovu evidencije Ministarstva prosvjete, nauke i inovacaja, tokom 2024. godine, zabilježeno je 114 slučajeva raznih oblika vršnjačkog nasilja u školama i školskim dvorištima na teritoriji Crne Gore. Zabrinjavajući trend rasta vršnjačkog nasilja zahtijeva dodatne mjere za unapređenje sigurnosti učenika, ali i neophodnost angažovanja osoba obučenih za sprečavanje nasilja u školama i školskim dvorištima. Zato Vlada sprovodi pilot program kojim će obučavati 45 osoba za sprečavanje vršnjačkog nasilja i vandalizma u školama.
U informaciji koja je objavljena na sajtu Vlade navodi se da je od početka godine zabilježeno 114 slučajeva raznih oblika vršnjačkog nasilja u školama i školskim dvorištima na teritoriji Crne Gore.
“Od ukupnog broja incidenata 61 slučaj odnosio se na vršnjačko nasilje – fizičko, verbalno, sajber nasilje u javno-obrazovnim ustanovama osnovnog obrazovanja dok je 53 incidenta registrovano u javno-obrazovnim ustanovama srednjeg obrazovanja”, ističe se u informaciji.
Prema istraživanju koje je sprove Zavod za školstvo u 2023. godini, tokom školske 2022/23. godine 17 odsto učenika u školama bilo je izloženo nekom obliku nasilja od strane vrašnjaka i istovremeno označava prosječnu rasprostranjenosti nasilja u svim školama u Crnoj Gori.
Nasilje je, navodi se, najviše rasprostranjeno među učenicima osnovnih škola od VI do IX razreda osnovne škole (21,9 odsto), a zatim među učenicima trogodišnjih srednjih stručnih škola (17,7 odsto).
Nasilje je najmanje rasprostranjeno među učenicima četvorogodišnjih škola, od kojih u srednjim stručnim školama -14,8 odsto, a u gimnazijama – 13,9 odsto.
“Učenici žrtve najviše trpe verbalno nasilje (ogovaranje, laži, predstavljanje u negativnom svjetlu, ismijavanje, zadirkivanje, nazivanje pogrdnim imenima i sl) i socijalno nasilje (izbjegavanje, ignorisanje, isključivanje iz kruga prijatelja i sl), tj. upravo one oblike nasilja koje učenici smatraju socijalno prihvatljivim ponašanjem”, ističe se u informaciji.
Statistika pokazuje da je tokom navedenog perioda, vršnjačko nasilje najviše izraženo u centralnoj regiji, u školama u gradskim sredinama, zatim sjevernoj regiji dok je broj slučajeva raznih oblika vršnjačkog nasilja znatno manji u prigradskim sredinama i primorskoj regiji.
U informaciji se ukazuje i da javno obrazovne ustanove u Crnoj Gori nemaju fizičko obezbjeđenje niti razvijen sistem prevencije vršnjačkog nasilja.
“Službe zadužene za prevenciju nemaju dovoljno kapaciteta da u kontinuitetu realizuju aktivnosti koje bi se odnosile na adekvatnu prevenciju vršnjačkog nasilja i zaštite školske imovine”, priznaju.
Ministarstvo prosvjete nauke i inovacija je u 2024 godini izradilo smjernice za postupanje u slučajevima vršnjačkog nasilja.
“Zabrinjavajući trend rasta vršnjačkog nasilja, zahtijeva dodatne mjere za unapređenje sigurnosti učenika i neophodnost angažovanja lica obučenih za sprečavanje nasilja u školama i školskim dvorištima”, ističe se.
Pilot program treba da unaprijedi zaštitu i sigurnost učenika u javno obrazovnim ustanovama za osnovno i srednje obrazovanje na teritoriji Crne Gore.
Program se sprovodi na teritoriji Podgorice, Cetinja, Nikšića, Berana, Bijelog Polja, Plava, Gusinja, Rožaja, Herceg-Novog, Budve i Bara.
“Period realizacije programa 12 mjeseci, od kojih se period 10 mjeseci odnosi na sprovođenje programskih aktivnosti na terenu, u javno obrazovnim ustanovama”, dodaje se.
Budžet za finansiranje programa procijenjen je na iznos od 341.000 eura za angažovanje 45 obučenih za sprečavanje vršnjačkog nasilja i vandalizma u školama.
Izvor: CdM