Feđa Pavlović, politički teoretičar osvrćući se na rezultate predsjedničkim izbora koji su održani u nedjelju kazao je da je kandidatu Pokreta Evropa sad Jakovu Milatoviću “pošlo za rukom da kapitalizuje široko rasprostranjeno nezadovoljstvo ‘tridesetoavgustovskom’ političkom elitom, naročito izraženo među nekadašnjim glasačima koalicije “Za budućnost Crne Gore”.
“Milatović je u u prvom krugu predsjedničkih izbora nastupio kao antiestablišment kandidat. Pošlo mu za rukom da kapitalizuje široko rasprostranjeno nezadovoljstvo ‘tridesetoavgustovskom’ političkom elitom, naročito izraženo među nekadašnjim glasačima koalicije “Za budućnost Crne Gore”.
S obzirom na njegov lični imidž, ali i na činjenicu da je za mandata ‘ekspertske’ vlade i sam bio dio nove vladajuće strukture, ne može se reći da je Milatoviću uloga katalizatora narodnog bijesa potpuno prirodno legla. Njega je u antiestablišment kandidata, više nego išta drugo, pretvorilo odbijanje DIK-a da utvrdi Spajićevu kandidaturu, što je veliki broj birača doživio kao potvrdu cinizma vladajućih stranaka i njihove spremnosti da ne biraju sredstva u obračunu s konkurencijom”, naveo je Pavlović.
On smatra da je rezultat prvog kruga predsjedničkih izbora ukazao i na domete skupih kampanja i partijskih mašinerija u uslovima oslobođenog izbornog procesa.
“Kandidat jednog političkog startup-a, bez ikakve ozbiljne kampanje, ubjedljivo je porazio takmace iza kojih su stajali ozbiljni resursi i uigrane stranačke infrastrukture. Istovremeno, DPS-ova izborna mašina, na čijoj je fami ova stranka decenijama gradila svoj autoritet (sjetimo se navoda o tajnim bazama podataka i masovnom prisluškivanju, pa i urbanih legendi o kamerama ugrađenim u glasačke kutije) juče nije uspjela da spriječi gubitak čak 20.000 glasova u odnosu na rezultat sa parlamentarnih izbora 2020. Dakle, izgleda da izborne utakmice više nisu ograničene na sukob etabliranih političkih korporacija, kao i da se birači (napokon!) oslobađaju straha od mitifikovanih partijskih mašinerija. Hoće li se taj trend održati?”, dodao je Pavlović.
On je ocijenio da je odlukom da raspusti Skupštinu i raspiše vanredne parlamentarne izbore, Milo Đukanović svoju sudbinu u drugom krugu predsjedničkih izbora direktno vezao za rezultat DPS-a na predstojećim parlamentarnim izborima.
“Time je drugi krug predsjedničkih izbora pretvoren u svojevrsni referendum o 30. avgustu. Đukanovićeva pobjeda na predsjedničkim izborima dala bi vjetar u leđa DPS-u na izborima 11. juna. To bi, u najboljem slučaju, značilo još pet godina haotične i disfunkcionalne kohabitacije, a u najgorem slučaju – povratak na vlast nereformisanog DPS-a na vlast i definitivan poraz 30. avgusta”, dodao je Pavlović.
https://twitter.com/FedjaPavlovic?ref_src=twsrc%5Egoogle%7Ctwcamp%5Eserp%7Ctwgr%5Eauthor