Potpredsjednik Skupštine Crne Gore Boris Pejović sastao se danas u Strazburu, na marginama sastanka POSP-a, sa potpredsjednikom Evropskog parlamenta Dimitriosom Papadimulisom i tom prilikom ga upoznao sa aktivnostima koje je sadašnji saziv Skupštine sproveo u prethodnih četiri mjeseca.
Istakao je da je politika izgradnje širokog konsenzusa rezultirala brzim imenovanjima u pravosuđu, što je znatno doprinijelo izgledima Crne Gore da ubrza proces pregovora.
Pejović je podvukao da su EU integracije apsolutni spoljnopolitički cilj Crne Gore. U tom smislu, naveo je da cijeni jasne i opipljive znake podrške poput Plana rasta za Zapadni Balkan, koji Crnoj Gori na raspolaganje stavlja više od 400 miliona eura u periodu do 2027. godine. Pojasnio je da je trenutni imperativ pripremiti zrele projekte koji će omogućiti da dostupna sredstva Crna Gora iskoristi na strateški način i uz najveću korist za građane, saopšteno je iz Skupštine.
Papadimulis je podsjetio da je upravo u njegovoj zemlji, tokom Solunskog samita održanog 2003. godine, prvi put nedvosmisleno potvrđena evropska perspektiva za sve zapadnobalkanske države. Iako je od tog događaja prošlo više od 20 godina, pojasnio je da se u procesu pregovora između Crne Gore i Evropske unije osjeća nova energija.
Svoje mišljenje je potkrijepio impresijama koje je stekao kroz niz sastanaka sa vodećim zvaničnicima Evropskog parlamenta i šefovima svih poslaničkih grupa u ovoj instituciji – po njegovim riječima, podrška članstvu Crne Gore u EU je jednoglasna. Naglasio je da ovom procesu doprinosi i posvećenost koja se osjeća među mladim političkim snagama u Crnoj Gori.
Papadimulis je podvukao da Evropska unija mora djelima pokazati da želi članstvo zemalja Zapadnog Balkana kroz pružanje finansijske podrške i pojačano prisustvo u regionu.
Istovremeno, istakao je da Crna Gora mora pokazati da želi članstvo u EU time što će nastaviti rad na vladavini prava, borbi protiv kriminala i korupcije, te promociji rodne ravnopravnosti.
Sagovornici su razmijenili i mišljenja o očekivanjima od 21. sastanka POSP-a koji će se održati nakon pauze od dvije godine, te o mogućnostima za jače institucionalno prisustvo Evropskog parlamenta u regionu.