Perović “Ajfone” dijelila članovima porodice i saradnicima?

Foto: RTCG

Telefone koji su vlasništvo Agencije za sprečavanje korupcije (ASK), marki “ajfon 13 pro maks”, “ajfon 14 pro”, “samsung A52S”, “ajfon 11 pro maks”, “samsung A53” i “samsung S22 ultra 5g”, čija je ukupna vrijednost 4.068 eura, bivša direktorica ASK Jelena Perović dala je na korišćenje ili svojinu članovima porodice i saradnicima.

Kako je saopštilo Specijalno državno tužilaštvo (SDT), Perović je telefone dala svojoj maloljetnoj kćerki i ocu N.L. (angažovanom u ASK po ugovoru o djelu), majci svoje pomoćnice Nine Paović, te predsjedniku Savjeta ASK Momčilu Raduloviću, koji ga je koristio i nakon isteka mandata.

Perović se sumnjiči i da je privatno putovanje sa kćerkom u Ljubljanu prikazala kao službeni put, kao i da je ASK po njenom odobrenju plaćala telefonske račune njene ćerke u periodu od 18. septembra 2020. do 13. septembra ove godine, u ukupnom iznosu od 888 eura.

To se, između ostalog, navodi u optužnici protiv Perović i Paović koju je Specijalno državno tužilaštvo (SDT) juče predalo Specijalnom odjeljenju Višeg suda u Podgorici. Perović se optužnicom tereti za sedam produženih krivičnih djela zloupotreba službenog položaja, dva krivična djela zloupotreba službenog položaja i produženo krivično djelo falsifikovanje službene isprave, a Paović za dva produžena krivična djela zloupotreba službenog položaja i krivično djelo zloupotreba službenog položaja.

SDT tereti Perović da je svojim nezakonitim činjenjem Agenciji nanijela štetu u iznosu od oko 85.000 eura.

Tužioci terete Perović da je samo dodjelom telefona, čija se vrijednost kreće od 475 do 1.508 eura, članovima svoje porodice i porodica svojih saradnika i predsjedniku Savjeta ASK Agenciji nanijela štetu od 4.068,40 eura, koja odgovara ukupnoj vrijednosti u svojinu datih mobilnih telefona.

– Postoji osnovana sumnja i da je okrivljena J.P. u periodu od 23. jula 2022. do 23. februara ove godine, protivpravnim iskorišćavanjem svog službenog položaja i prekoračenjem granica svog službenog ovlašćenja, pribavljala drugom korist, a oštećenoj Crnoj Gori nanosila štetu jer je, suprotno Zakonu o državnoj imovini, koji propisuje da je nadležni organ dužan da zakonito i ekonomično upravlja i koristi stvari i druga dobra u državnoj imovini, u skladu sa njihovom prirodom i namjenom, i da je starješina koji rukovodi državnim organom odgovoran za zakonito i ekonomično upravljanje i korišćenje državne imovine, mobilne telefone “ajfon 13 pro maks”, vrijednosti 1.508,93 eura, “ajfon 14 pro”, 256 GB, vrijednosti 1.147,85 eura, “samsung A52S”, vrijednosti 440,49 eura, “ajfon 11 pro maks”, vrijednosti 862,39 eura, “ajfon 14 pro”, 128 GB, vrijednosti 1.142,38 eura, “samsung A53”, vrijednosti 475,28 eura, i “samsung S22 ultra 5G”, vrijednosti 1.066,36 eura, koji su bili svojina Agencije za sprečavanje korupcije, predavala na korišćenje ili u svojinu svojoj maloljetnoj kćerki i svom ocu, koji nijesu bili zaposleni u Agenciji, maloljetnoj kćerki N.L., sa kojim je okrivljena zaključivala ugovore o djelu, a koja nije bila zaposlena u Agenciji, V.P., majci okrivljene N.P., pomoćnice direktorice Agencije, koja nije bila zaposlena u Agenciji, i M.R., predsjedniku Savjeta Agencije za sprečavanje korupcije, koji je mobilni telefon koristio i po isteku mandata, na koji način im je pribavljala korist u vidu neovlašćenog korišćenja mobilnog telefona u svojini Agencije – saopštili su iz SDT-a.

Sumnjiče je da je ugovorca slala na zasjedanja međunarodnih organizacija

Tužilaštvo sumnjiči Perović da je N.L., angažovanog po osnovu ugovora o djelu, u službenim ispravama predstavila kao samostalnog referenta u Agenciji, na osnovu čega je registrovan kao član crnogorske delegacije koja je učestvovala na zasjedanju Konferencije država članica ugovornica Konvencije Ujedinjenih nacija protiv korupcije u Egiptu. SDT je tereti da je u molbi za asistenciju za izdavanje američke vize N.L. za učešće na 10. sjednici Konferencije država potpisnica Konvencije Ujedinjenih nacija protiv korupcije (UNCAC) u Sjedinjenim Američkim Državama navela da je zaposlen u Agenciji, iako, po tvrdnji tužilaštva, on to nije bio.

Perović se, prema navodima optužnice, tereti da je u periodu od 21. avgusta 2020. do 20. marta ove godine, protivpravnim iskorišćavanjem svog službenog položaja i prekoračenjem granica svog službenog ovlašćenja, pribavljala sebi korist i imovinsku korist, a oštećenoj Crnoj Gori nanosila štetu, donošem rješenja o isplati varijabila i uvećane zarade po osnovu prekovremenog rada. SDT je tereti da je imovinsku korist pribavljala i okrivljenoj Paović i svom pomoćniku Borisu Vukašinoviću isplatom uvećane zarade po osnovu prekovremenog rada, kao i utvrđivanjem naknade članovima tadašnjeg Savjeta ASK.

Perović i Paović se sumnjiče da su, suprotno zakonu, odobravanje troškova putovanja u inostranstvu licu N.L., koje nije zaposleno u javnom sektoru, već je bilo angažovano po osnovu ugovora o djelu, kao i da su mu isti posao platile dva puta i time oštetile ASK.

– Postoji osnovana sumnja i da je okrivljena J.P. privatno putovanje sa kćerkom u Ljubljanu u periodu od 15. do 19. februara prošle godine u nalogu za službeno putovanje i izvještaju sa službenog puta lažno predstavila kao službeno putovanje u inostranstvo – Zagreb i Ljubljanu, kako bi troškove privatnog putovanja nadonadila kao troškove prevoza u inostranstvu – tvrde iz SDT-a.

Paović se sumnjiči da je nezakonito donijela rješenja o uvećanju zarade za rad u dane državnih praznika za Perović.

U optužnici je predloženo da se okrivljenoj Jeleni Perović izreknu mjere nadzora – privremeno oduzimanje putne isprave i obaveza povremenog javljanja Upravi policije.

Izvor: Dan

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.