Svima nam se dogodilo da čujemo da naši prijatelji i članovi porodice navode razloge zbog kojih nisu spremni da posjete psihoterapeuta.
“Ne moram nekome platiti da sluša moje probleme.” “Terapija je posao koji donosi novac i ja mogu sam riješiti stvari.” “Nekako smo se godinama snalazili bez terapije.”
Većina razloga za neodlazak na terapiju proizlazi iz unaprijed stvorenog mišljenja da je psihoterapija samo za “ljude s problemima”, a pojačana je trajnom stigmom koja održava poruku da je terapija nešto čega se treba stidjeti. No prava istina je da je psihoterapija koristan alat za samootkrivanje, prenosi Psychology Today.
Iako se ovom popisu vjerovatno ima još toga za dodati, evo pet dobrih razloga zbog kojih vam terapija može koristiti.
1. Mrtve tačke
Uobičajeno je koračati životom s unaprijed stvorenim idejama o tome kako bi stvari trebale izgledati. No važno je imati kliničku perspektivu za provjeru stvarnosti. Možda smo odrasli u kulturi u kojoj je prekomjerna konzumacija alkohola normalan mehanizam suočavanja s problemima. Možda smo odrasli u porodici u kojoj se očekuje čuvanje tajni ili se podstiče pričanje o drugima iza njihovih leđa, kao način rješavanja međuljudskih izazova. Važno je podijeliti ove potencijalno nezdrave obrasce odnosa kako bismo bolje razumjeli sebe i svoje međusobne odnose s prijateljima, porodicom, kolegama i svijetom oko nas. Svi mi imamo međuljudske mrtve tačke. No treba imati na umu da nam klinički stručnjak može pomoći da ih uočimo i pomoći nam da krenemo zdravijim putem.
2. Odgovornost
Promjena bilo koje vrste je teška, ali promjena uvjerenja, obrazaca ponašanja ili nezdrave dinamike odnosa može biti posebno teška. Posebno je lako ostati zaglavljen u svojim glavama, vrteći ideje ili izgovore zašto radimo to što radimo. Zato je važno imati stručnjaka koji će nam pomoći da naučimo neke stvari i budemo odgovorni. Prijatelji ili članovi obitelji obično nemaju dovoljno vještina (ili hrabrosti) da se suoče s potencijalno nezdravim ili štetnim ponašanjem koje na nama mogu primijetiti. Da stvari budu još gore, možemo nenamjerno loše reagovati na druge ljude, na načine koje ne možemo vidjeti ili shvatiti dok nam se na to ne ukaže. Zbog ovakvih stvari bi trebali potražiti pomoć psihoterapeuta koji će nas naučiti kako katalizirati naše emocije na pravi način.
3. Poznavanje porodičnih sistema
Poznavanje porodičnih sistema ključno je za samospoznaju jer se većina nas navikla na porodične uloge, norme i očekivanja iz kojih se teško izvući. Nepriznata tuga ili gubitak (kao što je pobačaj, razvod ili prisilna promjena prebivališta), višegeneracijska trauma (uključujući napuštanje, zlostavljanje i zavisnost) i druga pitanja koja utiču na život rješavaju se znatiželjom i brigom u terapeutskom odnosu. Očekivanja da se nastavi “kao i obično” kada kritična životna pitanja nisu ispitana i shvaćena, mogu potencijalno ugroziti naše zdravlje i buduće generacije. Zbog toga postoje savjetnici čiji je posao da nam pomognu razumjeti učinke tih događaja na naše živote. Kad postanemo svjesni svojih neprilagođenih obrazaca odnosa, možemo se osjećati slobodno.
4. Ohrabrenje bez predrasuda
Kad nas neko ohrabri, dobijamo hrabrost da budemo najbolji. To može dovesti do preduzimanja nečeg važnog, kao što je velika promjena u životu, postavljanje cilja ili traženje prilike koju inače nismo razmatrali. Dok prijatelji i članovi porodice mogu biti ohrabrujući i korisni, oni su rijetko potpuno nepristrani ili nemaju kliničke vještine da ostave pristranost po strani (svjesno ili nesvjesno). Terapeutski odnos nudi priliku da imamo predanog trenera koji će nam pomoći da sagledamo svoju situaciju i postavimo realne ciljeve kako bismo postali najbolje verzije sebe.
5. Predanost rastu
Posljednjih godina vidjeli smo da sve više ljudi na društvenim mrežama govori o svojim izazovima fizičkog, emocionalnog i mentalnog zdravlja. Čini se da su mlađe generacije otvorenije za raspravu o svojim ranjivostima, stvarajući oko sebe zajednice podrške i osnaživanja. Takođe su otvoreniji za traženje terapije i odbacivanje stigme. Postoji nešto što svi možemo naučiti ako budemo otvoreni i iskreni o svojim životima.
Ukratko, odabir psihoterapije može biti osnažujuća odluka za ulaganje u sebe. Nudi predan, trajan odnos posvećen vama i vašem ličnom rastu i razvoju. Terapija ima potencijal da pruži darove samospoznaje, saosjećanja i predanosti rastu od kojih svako može imati koristi.
Nije samo za “ljude s problemima”. To je za sve nas.
Izvor: Bljesak.info