Rješavanje nagomilanih problema i stanja u kojem se nalazi tivatski aerodrom godinama unazad uprkos pričama i obećanjima nadležnih državnih organa nikako da bude postavljen na listu prioriteta.
Ovaj privredni subjekat i vazdušna luka odavno vapi za potpunom rekonstrukcijom. Svi koji su putovali ili bili u prilici da vide u kakvom je stanju, nebitno da li su stručnjaci iz oblasti vazduhoplovstva ili ne, mogli su da uoče da je riječ o prilično ograničenom i devastiranom prostoru potpuno nezadovoljavajućem za aerodome u 21. vijeku.
Ovih dana tivatski aerodrom ponovo je u fokusu javnosti zbog najave protesta koji je danas organizovla grupa građana koja se protivi mogućoj prodaji ili davanju u zakup inostarnom investitoru.
Dr Andrija Petković, bivši predsjednik Skupštine Opštine Tivat i predsjednik Bokeškog foruma ovim povodom za PRESS je kazao da nije iznenađen otvaranjem priče o potecijalnoj prodaji ili davanju u zakup pomenutog prostora.
“Navikli smo do sad da sve svoje vrijednosti Crna Gora prodaje i otuđuje, a očigledno je sad red na Aerodrom Tivat. Ništa se 30. avgusta 2020. nije promijenilo, sem vlasnika fotelja. Igre i igrokazi su ostali isti”, ocijenio je Petković.
On kaže da priča o Aerodromu Tivat uveliko podsjeća na priču o seljaku koji je zaklao kokošku koja mu je nosila zlatna jaja.
“Jer je želio da vidi da li je ona i iznutra zlatna”, objasnio je slikovito dr Petković.
On smatra da su ulaganja u ovaj infrastrukturni objekat neophodna jer je, kako kaže, ovakav nefunkcionalan.
“Ali, tu obavezu mora imati država. Jer, ne može nam biti jasno da, ako Aerodromi ostvaruju prihode kako se tvrdi, ne postoji volja da se ti profiti ulože u Aerodrom. Ko je “pojeo” taj novac? “, pita Petković.
Takođe, problematizuje i navodi da je ekspoprijacija zemljišta na tom području posebno pitanje.
“Ni jedan ozbiljan partner ne bi ušao u bilo kakvu priču o koncesiji u takvim imovinsko pravnim odnosima. A vjerujem da nam je tih neozbiljnih svima dosta”, ocijenio je dr Petković.
Podsjećamo, grupa građana Tivta, danas u 8 sati organizovala je protest u tom gradu, protiv bilo kakvih odluka da se Aerodrom Tivat proda ili da u zakup.
“Aerodrom Tivat nema nijednog predstavnika iz Tivta u Upravnom odboru aerodroma. O koncesiji se poduže priča, imovinsko pravni odnosi nisu riješeni. Naši preci su za sitne pare prodavali svoju zemlju ili su je poklanjalai da bi unaprijedili turističku ponudu grada, i danas treba neko to da da pod koncesiju. Vrijeme je da kažemo stop, to je naša zemlja”, poručila je jedna od mještanki Sandra Sindik u razgovoru za Vijesti TVCG.
Protest je završen nakon što su magistralom došli do aerodroma, gdje su poslali poruku Vladi da neće dozvoliti potencijalnu koncesiju.
Podsjećamo, prije dvadesetak dana Goran Jandreoski smijenjen je sa funkcije izvršnog direktora Aerodroma Crne Gore koji je tu funkciju formalno preuzeo 19. jula prošle godine.
Bivši izvršni direktor Aerodoma Crne Gore Jandreoski više puta je isticao da je neophodno tehničko unaprjeđenje na aerodromima i u Podgorici i u Tivtu, kao i sertifikacija obije vazdušne luke.
S obzirom na to da Crnoj Gori fali osoblja koje je profilisano u avio industriji, Jandreoski je kazao da se boji da će ovakav rasplet događaja obeshrabriti međunarodnu stručnu javnost u smislu rada i angažovanja u Crnoj Gori.
“Naravno da nije problem lično moja smjena već problem može, a nadam se da neće, da bude ugrožavanje međunarodne reputacija Crne Gore u kontekstu tretmana stručnjaka koji se biraju na međunarodnim konkursima. Uz želju da Aerodromi Crne Gore nastave uspješno poslovanje, svim kolegama i partnerima zahvaljujem na saradnji i ostajem uvijek na raspolaganju za sva stručna pitanja”, poručio je Jandreoski u saopštenju nakon otkaza.
Za novog v.d. izvršnog direktora Aerodroma izabran je Vladan Drašković.
I.Milović.