Petrić: Do rebalansa može doći, ali ne zbog programa “Evropa sad 2”

Foto: PES

U predlog budžeta za 2025. godinu inkorporirane su ključne stavke programa “Evropa sad 2” (ES2), a taj dokument je najbolji dokaz da je povećanje plata i penzija bilo odgovorno, ostvarivo i održano obećanje, izjavio je za “Dan” Dražen Petrić, član Odbora za ekonomiju i poslanik PES-a.

On je kazao da Klub poslanika Pokreta Evropa sad (PES) snažno podržava Vladu, naročito u domenu fiskalne i ekonomske politike. Dodatni razlog zašto ćemo podržati predlog zakona jeste to što će se svi rashodi finansirati iz tekućih prihoda, što je zlatno pravilo fiskalne odgovornosti.

– Priča da ćemo se zaduživati i prodavati EPCG radi finansiranja onoga što smo obećali građanima pala je u vodu upravo ovim predlogom budžeta, tako da je naša podrška neupitna – rekao je Petrić.

Upitan da li je predlog budžeta potrošački, socijalni ili razvojni, odgovorio je da je svaki budžet namijenjen potrošnji, tako da i dostavljeni predlog mora imati i taj karakter.

– S druge strane, budžet je socijalan jer se povećanjem minimalnih penzija i plata smanjuju socijalne razlike, a taj jaz je u našoj državi bio baš velik. Važan socijalni aspekt je i što će se povećanjem plata doprinijeti zaustavljanju odliva radne snage, jer su ljudi u velikoj mjeri napuštali Crnu Goru upravo zbog niskih zarada. Od 1. januara, i srazmjerne penzije će biti minimalno 450 eura, a iz resornog ministarstva je najavljeno da će se i socijalna davanja uvećati izmjenama sistemskih zakona početkom naredne godine. Kada su u pitanju kapitalni izdaci, u budžetu je planiran iznos od 280 miliona eura za realizaciju 342 projekta, što jasno ukazuje na spremnost i odlučnost Vlade za snažnije investiranje u razvojne infrastrukturne projekte – kazao je Petrić.

Prema njegovim riječima, ako, kao od pokazatelja, pođemo od rekordne naplate prihoda, redovnog servisiranja obaveza i suficita u državnom trezoru, što trenutno imamo, bez dileme ćemo imati uspješno zaokruženu fiskalnu godinu.

– Najbolja potvrda toga stigla je i sa međunarodnih adresa kroz unaprijeđen kreditni rejting države za samo godinu dana rada Vlade. Dakle, vjerujem da su projekcije i za budžet za narednu godinu realne i da će se budžet ostvariti u skladu sa planom. Nemam razloga da vjerujem da će biti drugačije, a da imam, to bih vjerovatno i smatrao lošom stranom budžeta – istakao je poslanik PES-a.

Nećemo se zaduživati za finansiranje plata i penzija

Po mišljenju našeg sagovornika, mnogo se manipuliše pričom oko zaduženja, naročito jer se govori da će se na taj način finansirati plate i penzije.

– To su neistine. U 2025. godini država se će isključivo zadužiti za otplatu starih dugova (820 miliona) i finansiranje kapitalnog budžeta (280 miliona). Usljed akumuliranih depozita u 2024. godini, zaduženje će biti najviše na nivou do 900 miliona. Preostali dio zaduženja odnosi se na infrastrukturne projekte koji su višegodišnji i kod kojih će se povlačenje sredstava odnositi na više godina. Do 500 miliona eura zaduženja planirano je u slučaju povoljnih okolnosti na tržištu i refinansiranje postojećih nepovoljnih kredita ili zastvaranje fiskalne rezerve – kazao je Petrić.

Pitali smo ga kako komentariše to što su se kapitalni budžet i troškovi bruto zarada povećali u istom iznosu u odnosu na predlog budžeta za 2024. godinu – za 40 miliona.

– Povećanje bruto zarada bilo je očekivano, uzimajući u obzir da je velikom broju zaposlenih u javnom sektoru plata uvećana kroz program “Evropa sad 2”. Na taj način su i njima, kao i velikom broju građana iz privatnog sektora, uvećana primanja. Uvijek će biti zamjerki što kapitalni izdaci nisu veći, jer su putna infrastruktura i objekti poput škola i bolnica godinama bili zanemarivani, ali u predlogu budžeta su prevashodno “zreli projekti”, za koje su obezbijeđeni svi preduslovi. Ako uzmemo u obzir da je ukupna vrijednost svih započetih projekata tri milijarde, to najbolje govori o investicionom ciklusu koji je pred nama, naročito u pogledu saobraćajne infrastrukture, što će doprinijeti direktnom prilivu stranih investicija i ekonomskom razvoju Crne Gore – smatra Petrić.

Upitan da li je realna mogućnost rebalansa budžeta tokom naredne godine, s obzirom da je ovo prva godina u kojoj se sprovode mnoge mjere iz reformi poznatijih kao program ES2, odgovorio je da do rebalansa uvijek može doći, ali da ne očekuje da će se on dogoditi zbog programa “Evropa sad 2”.

– Ako pogledamo prethodne godine, ne mogu se sjetiti da rebalans nije rađen u nekoj od njih. Primjera radi, u 2024. godini rebalans je rađen iz tehničkih razloga jer su se promijenila imena pojedinih potrošačkih jedinica usljed rekonstrukcije Vlade. Tako da uvijek može doći do rebalansa, ali ne očekujem da se on dogodi zbog programa “Evropa sad 2”. Takođe, sjetimo se ključnih zamjerki opozicije na budžet za 2024. godinu. Tada smo čuli da su prihodi precijenjeni i da ćemo ih nadomjestiti iz zaduženja zbog uvećanih penzija. Sada, kada imamo naplatu prihoda veću od planirane, kao i suficit budžeta, isti oni koji su tad kritikovali potpuno su ućutali. To najbolje govori o odgovornom odnosu prema javnim finansijama aktuelne vlade – zaključio je Petrić.

Izvor: Dan

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.