Bezbjednosni sektor i njegovo funkcionisanje u prethodnom periodu, naročito za vrijeme trajanja teidesetogodšnjeg režima, izaziva veliku pažnju javnosti u, kako bi se stručno reklo, produženom trajanju.
Jedan od najvećih razloga su, svakako, Skaj komunikacije, koje je dostavio EUROPOL, ali i brojni procesi koji su, na osnovu njih, pokrenuti od strane Specijalnog državnog tužilaštva.
O bezbjednosnim strukturama, poslednjim hapšenjima visokih policijskih funkcionera i bivšeg glavnog specijalnog tužioca, nužnim reformama koje bi trebale svim ovim institucijama, iz jednog malo drugačijeg ugla, razgovarali smo sa Milošem Pižuricom, poslanikom Pokreta Evropa sad i članom skupštinskog Odbora za bezbjednost i odbranu.
PRESS: Zbog čega su bezbjednosne strukture “nasljedne”? Odnosno, zbog čega je sve češće slučaj, naročito kod nas, da ako je otac bio i radio u službi, policiji ili ANB-u, u njoj često bude zaposlen i sin, tj. djeca?
Graditi karijeru u policiji znači graditi sebe, tim i zajednicu koja omogućava da je bezbjednost Crne Gore i njenih građana i građanki na visokom nivou, a nikako porodični kriminalni milje, kako se u slučaju Lazović pokazalo. Naravno, ima časnih porodica koje njeguju generacijsku tradiciju službovanja u policiji, kao u svakoj drugoj profesiji, što bi na neki način trebalo da bude i prednost. Imamo takvih primjera u advokaturi, profesora, ljekara, raznih zanimanja. Međutim, kada se postavi znak jednakosti, poput onog što smo poslednjih 30 godina imali, “država to sam ja”, imamo epilog koji se i dogodio: hapšenja visokih policijskih funkcionera koji su i u krvnom srodstvu – otac i sin. Nepotizam je bio u svim granama društva, ali i nedopustivo izražen u bezbjednosnom sektoru, gdje smo imali „nasljedstvo funkcija“ , napredovanja sa nedovoljnim stručnim kvalifikacijama, bez rezultata, zasluga…
PRESS: Koji je razlog zbog kojeg su brojni kontroverzni policijski funkcioneri, iz vremena prethodnog režima, zapošljavali svoju djecu u bezbjednosnim strukturama, a od kojih se poneka sada terete za ozbiljna krivična djela?
Visoke pozicije za napredovanje u službi svojih sinova, i to na izuzetno važnim pozicijama, bez imalo kompetencija je nedopustivo. Vi, sigurno, ovdje mislite na porodicu Lazović, slučaj koji je šokirao crnogorsku javnost, bez obzira što smo i ranije dosta toga znali, čuli, pretpostavljali. Znači, sve ono što smo mogli pročitati iz Skaj prepiski, a što povezuje oca i sina, visoke policijske funkcionere, sa kriminalnim organizacijama i najtežim krivičnim djelima, veoma uznemirava i duboko zabrinjava. A tek će se pokazati koliko je dugačka hobotnica i do kojih granica pipci dosežu. Uz sve to, srušen je tradicionalni odnos u crnogorskoj porodici, gdje roditelj ne sprečava svoje dijete da krene stranputicom. Ono što su otac i sin to je čojstvo i poštenje – patriotizam. U slučaju Lazović, otac i sin su zajedno u kriminalu i korupciji, a o patriotizmu, iz ličnog finansijskog interesa, da ne govorimo.
PRESS: Da li je i ovo, između ostalog, prepreka reformisanju struktura bezbjednosti i, iz njihovih redova, uklanjanju starih i sa kriminalom povezanih ”pipaka”?
Neophodno je doprinijeti daljem razvoju policije u profesionalnu, odgovornu, raznoliku i efikasnu službu, kojoj crnogorska javnost vjeruje, kako bi što više mladih, posebno djevojaka, vidjelo sebe u ovoj ulozi. Crnogorskoj policiji potreban je stručan, obrazovan i kompetentan kadar koji se za policijski posao može adekvatno pripremiti.
Čitajući Skaj prepiske stiče se utisak da je kriminalni milje duboko involviran u policijske strukture na svim nivoima. Međutim, ne možemo tako gledati na veliki broj policajaca i njihovih pretpostavljenih koji pošteno zarađuju svoj hjleb, koji rade časno i predano u službi svih nas i naše bezbjednosti, naše države. Uz podršku izvršne vlasti, profesionalnim integritetom, treba da ukažu na anomalije, ukažu na slabosti i nedostatke sistema. Ja ih dodatno na to ohrabrujem.
Kratko ću se osvrnuti na nedavno hapšenja policajaca, ne negirajući njihovu odgovornost, ali i poštujući pravo na pretpostavku nevinosti. Šta želim da kažem? Dakle, trebalo bi čuvati dostojanstvo te profesije, a snimci hapšenja na radnom mjestu i njihovo objavljivanje, rekao bih, nije u krajnjem postiglo efekat, naprotiv. Ostavlja se sijenka i na policajce koji časno i odgovorno obavljaju svoj posao.
PRESS: U kakvom je trenutno, nakon svih ovih promjena od 30. avgusta 2020. godine, stanju naš bezbjednosni sektor i da li je on sada sposoban da se bavi onim šta mu je primarna misija i cilj – čuvanje interesa i bezbjednosti građana i države, a zatim i da se posveti “čišćenju” sopstvenih redova?
Naravno da vjerujem da sve ide u dobrom smjeru. Imamo mi kvalitetan i stručan kadar. Najave su da će da se poboljšaju uslovi rada, školovanje… Policijska akademija će dati nove generacije, koje će služiti svima na ponos. Plan je i da se i fininasijski osnaže, jer su do promjena 2020. bili na najnižim granama. Danas, sa ove distance, smatram da je to i namjerno rađeno. Samo ako se sjetimo kakve su im bile dotrajale uniforme, automobili u veoma lošem stanju, veoma male plate…
PRESS: Da li i koliko bezbjednosnom sektoru šteti sprega sa politikom i na koje se sve načine to, u proteklom periodu, reflektovalo na sveukupnu društvenu i bezbjednosnu situaciju u zemlji?
Za prethodni period zaista stoji da je dio bezbjednosnih službi omogoćio da se enormno bogate pojedinci. Jedan dio je, u određenom periodu, bio zadužen i za promociju političara. I jedno i drugo je loše i tome se mora stati na kraj. Mi želimo da se sa tom praksom prekine i da, stvaranjem nezavisnih institucija kao što su sudstvo i tužilaštvo, policija i ANB, upravo mogu bez prepreka da djeluju i rade na korist države i građana.
PRESS: Kako ga učiniti imunim na to i šta sve nova vlast radi po tom pitanju?
PES ima kapacitet da utiče na to. To je naša vizija i naša misija. Podrška je bezrezervna, posebno u dijelu donošenja kvalitetnih zakonskih rješenja, ali i uslova rada. Najbolja potvrda tome je odluka Vlade Crne Gore da Specijalno državno tužilaštvo (SDT) i Specijalni policijski tim (SPO), konačno, dobiju svoju zgradu, a to će biti zgrada stare Vlada, koja se po toj odluci već 15. maja iseljava i odmah počinje adaptacija koja će, po nekim procjenama, relativno kratko trajati. Vlada je to stavila u vrh prioriteta.
PRESS: Šta nam govore posljednja hapšenja visokih policijskih funkcionera i bivšeg glavnog specijalnog tužioca?
Bez obzira štio smo dosta toga znali i pretpostavljali, ispostavilo se da je to samo dio i Skaj prepiske su do kraja ogolile kriminalnu strukturu režima i ova hapšenja su posljedica svega toga.
PRESS: Kako ste vi doživjeli poslednje izjave bivšeg predsjednika države, Mila Đulanovića, koje je veći dio javnosti doživio prijeteći?
Ono što je na mene ostavilo utisak – neprikosnoveni vladar života i smrti pokazao se kao blijeda sjenka, ponaša se kao da je iz njega proizišao strah od mogućeg, od onoga što je izvjesno. Ako odgovarate kriminalnim strukturama, koje su ga decenijama držale na vlasti, a protiv kojih je SDT krenuo u žestok obračun. Razumio sam i poruku njegove obaveze vraćanja dugova kriminalnim kartelima.
PRESS: Kada će se bezbjednosni sektor istinski reformisati i šta tome sve, suštinski, treba da prethodi?
Reforme su počele, rezultati su već vidljivi i, što je najvažnije, nema odustajanja i nema nedodirljivih. Ti hrabri policajci, tužioci, kao i svi procesi imaju podršku Vlade i naših evropskih partnera. Vladavina prava postaje temelj naše države i tome će PES težiti i istrajati do kraja.
Autor: Milovan Marković