foto:Dan
Državni i lokalni planski dokumenti primjenjivaće se i smatraće se važećim dok se ne proglase nevažećim, kazali su „Danu“ iz Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma (MEPPU). Iz tog resora su rekli da će se na osnovu tih planskih dokumenata izdavati, odnosno pribavljati ostala dokumentacija koja je uslov za građenje i nakon 14. oktobra, odnosno dana kada je, po Zakonu o planiranju prostora i izgradnji objekata, trebalo donijeti Plan generalne regulacije (PGR).
Tako su iz MEPPU odgovorili na pitanje „Dana“ da li su zauzeli stav povodom činjenice da parlament do sjutra neće izglasati izmjene Zakona o planiranju prostora i izgradnji objekata, kojim je Vlada predložila produženje roka za usvajanje Plana generalne regulacije (PGR). Zbog neusvajanja PGR u predviđenom roku, stručna javnost je upozoravala na problem koji može nastati nakon prestanka važenja svih planskih dokumenata.
Ministarka ekologije i prostornog planiranja Ana Novaković Đurović nedavno je, predstavljajući izmjene Zakona o planiranju prostora na sjednici Vlade, apelovala na parlament da usvoji taj akt, najavljujući da će MEPPU, u slučaju da do toga ne dođe, zauzeti stav povodom toga. Iz MEPPU objašnjavaju za „Dan“ kakav su stav zauzeli.
– Državni i lokalni planski dokumenti su evidentirani i objavljeni u Registru planskih dokumenata koje vodi Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma i oni će se primjenjivati, odnosno smatrati važećim, sve dok se ne proglase nevažećim. U skladu sa navedenim, izdavaće se urbanističko-tehnički uslovi na osnovu kojih će se izrađivati tehnička dokumentacija odnosno pribavljati ostala dokumentacija koja je uslov građenja prema Zakonu o planiranju prostora i izgradnji objekata – objasnili su iz MEPPU.
Ministarka Novaković Đurović je ranije kazala da će se izmjenama Zakona o planiranju prostora, odnosno produženjem roka za donošenje PGR, obezbijediti kontinuitet važenja planske dokumentacije.
– Apel parlamentu da se do 14. oktobra ovaj amandamn usvoji. Ako se to ne desi, mi ćemo dati stav ministarstva u odnosu na važenje planske dokumentacije. Neće doći do blokade ili urbanističkog haosa. Ovo je jedina mogućnost koju Vlada ima na raspolaganju i rješenje je sada u parlamentu – kazala je Novaković Đurović prije dvije nedjelje.
Situacija bez presedana u stručnoj praksi
Iz Strukovne komore arhitekata ranije su za „Dan“ kazali da je ova situacija bez presedana u stručnoj praksi, te da je posledica veoma lošeg zakonskog rješenja iz 2017. godine, kojim je predviđeno donošenje Plana generalne regulacije na nivou tri državne regije bez ikakve prethodne analize sposobnosti sistema da uradi veoma složen planski dokument u nerealno zadatim rokovima i u neuređenom planskom ambijentu.
– Zbog toga Plan generalne regulacije nije mogao biti urađen, pa se na kraju od njega i odustalo. Kasni se sa izradom Prostornog plana Crne Gore, zakon već šest godina funkcioniše po prelaznim odredbama, i bilo je samo pitanje vremena kada će doći do potpunog kolapsa sistema planiranja – kazao je ranije za „Dan“ Novica Mitrović iz Strukovne komore arhitekata.
Izvor:Dan