Stabilizacija cijena goriva može se očekivati tek početkom aprila, kažu iz Udruženja naftnih kompanija Crne Gore.
Oni su istakli da bi država, poput onih u regionu, trebalo da smanji akcize i limitira cijene.
Cijene goriva u Crnoj Gori zavise od onih na svjetskom tržištu. Države OPEK-a smanjile su proizvodnju. S druge strane porasla je potražnja zbog čega je uslijedio skok cijena. Stabilizaciju i pad cijena možemo očekivati tek početkom aprila, kažu iz UNK CG.
„Mislim da će cijena narednih mjesec dana još skakati, a početkom aprila bi trebalo da dođe do nekog blagog pada“, kazao je Dragan Bošković iz Udruženja naftnih kompanija CG.
Cijenu goriva u Crnoj Gori dominatno određuju akcize. PDV i akcize jednake su visini nabavne cijene goriva.
Bošković kaže da bi valjalo da se ta akciza spusti na nekih 17 odsto, koliko je u regionu, Bosni i Hercegovini na primjer.
Iako je Vlada predložila smanjenje akciza, to nije podržala Skupština.
„Naša logika je da ima tu prostora za smanjenjem i to je sada između Ministarstva finansija i Skupštine CG“, kaže Draško Lončar iz Ministarstva kapitalnih investicija.
Crna Gora kao buduća članica Evropske unije, ima obavezu da formira strateške rezerve nafte. One bi u uslovima naglih skokova cijena mogle da pomognu stabilizaciji tržišta.
„Da se na dobavljače prebaci obaveza da u okviru njihovih kapaciteta koji postoje u zemljama u regionu, ostavi jedan dio za potrebe Crne Gore, kako bi ona mogla nesmatano da funkcioniše u slučaju nekih većih poremećaja na tržištu“, kazao je Lončar.
Bošković podsjeća na slučaj Hrvatske kada su oni trebali da imaju skladišne kapacitete, jedan dio su izmjestili u Njemačku, jer je mnogo jeftinije i ta cijena ne utiče mnogo na maloprodajnu.
Crnoj Gori je potrebno oko 100 hiljada tona goriva za period od 30 dana.