Crna Gora 1. maja uvodi nova pravila za sezonske radnike koja obavezuju državu da pokrije poreze i doprinose za stalne sezonske radnike, dok poslodavci dobijaju dodatne podsticaje. Ovaj Zakon ima za cilj smanjenje sive ekonomije, podsticanje domaće radne snage, i olakšavanje zapošljavanja u sektorima poput turizma i poljoprivrede, najavili su iz Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga.
U jutarnjem programu Budilnik, na Televiziji E, prof. dr Ivo Županović, kazao je da je dobro što je donesen zakon koji se odnosi na sezonske radnike jer je struka apelovala, podsjeća on, da se donese jedan takav krovni zakon.
“Meni je jako bitno da je prepoznat neki period koji je adekvatan za sezonalnost, kad je sezona u pitanju, i kad je radno zapošljavanje u pitanju, a to je neki period od četiri do šest mjeseci, sa mogućnošću produženja od još tri mjeseca, po ovom principu. Takođe je dobro što neku materijalnu podršku, koju dobijaju te, da kažem, kritične grupe koje će se zapošljavati u ovom periodu, ne gube tu neku materijalnu potporu”, kazao je Županović.
Stava je da poslodavci imaju pravo na povrat onog dijela uloženih sredstava kad su doprinosi u pitanju.
“Ono što ja vidim kao mogućnost da zakon dalje unaprijedi, prije konačnog usvajanja, jeste da se jasno definišu mehanizmi na koji način dolazi do povrata tih sredstava kad su poslodavci u pitanju, i s druge strane, mislim, da bi trebalo rok od 90 dana da se produži, uz gradaciju da svaki period nakon 90 dana, gdje važe ti podsticaji, se smanjuju, što je prirodno, jer taj rok ne može biti beskonačan. Ono što je takođe dobro u tom Zakonu jeste što je predviđen informacioni sistem, odnosno elektronsko prijavljivanje, koje će značajno pojednostaviti i značajno ubrzati prijavu novozaposlenih radnika po ovom osnovu, i sve u svemu, mislim da je to jedna dobra baza za budućnost”, rekao je Županović.
Ovim je Zakonom omogućena saradnja, objašnjava Županović, poslodavcima i zaposlenima i nakon, dodaje on, perioda sezone, što je važno kada su u pitanju stranci, a naročito, kako tvrdi, domaća radna snaga.
“Ja bih opet fokus stavio na domaćoj radnoj snazi, jer mislim da se ona neopravdano stavlja u drugi plan, i mislim da se ovim Zakonom njima omogućava kontinuitet u zapošljavanju, i s druge strane, ono što je jako bitno, domaća radna snaga može da bude značajan kvantum u ukupnoj snazi u turizmu”, kaže Županović.
Kao primjer navodi da oko 80 posto nezaposlene radne snage je u domenu od I do IV stepena kvalifikacija, što se najviše traži u turizmu, a čak 15.000 je onih koji prvi put traže posao.
“Nije da ne žele ljudi u Crnoj Gori da traže posao, samo treba na vrijeme kanalisati, i ovakvim mjerama, prekvalifikacija, i unapređenje sistema obrazovanja. Navešću primjer Kotora, kao par excellence turističkog grada, koji nema srednju turističku školu, što je po meni apsolutno nezamislivo. Onda kažemo da u tom gradu nema kadrova, ne može ih ni biti, jer ih ne proizvodimo koliko je to neophodno i potrebno”, istakao je Županović.
Sagovornik Budilnika navodi važnost mini sajmova zapošljavanja, i naglašava da bi oni već od januara trebalo da krenu, jer je pored zakonskog okvira, naglašava on, potrebno još niz drugih aktivnosti, koje bi, kako kaže, sinergetski bila usmjerene na oblast turizma.
Zakon može uticati na povećanje domaće radne snage u oblasti turizma, naglašava Županović, ako se Zakon adekvatno implementira, imaće, kako tvrdi, efekta.
“Smanjiće se siva ekonomija, jer je interes poslodavaca da prijave radnika, s obzirom da će imati određene stimulacije, subvencije, ili kako god to da nazovemo, u periodu nakon prestanka njegovog rada, i jednostavno će imati manje napora, i manje intencije za potragom za radnicima na tržištu rada za sljedeću godinu, te ukoliko ne prijavi radnika to mu neće biti omogućeno, i apsolutno mislim da je ovo jedna stimulativna mjera”, zaključio je Županović.
Izvor: Portal Analitika