U Crnoj Gori je sve drastično skuplje u odnosu na 2012. godinu, u posljednjoj deceniji cijene su enormno skočile i opravdanje za divljanje cijena i pogoršan standard građana je rast cijene goriva, ali ekonomska analiza govori da se radi o prevari neviđenih razmjera.
Naime, prodavci su digli cijene “u nebo”, isto su uradili i prodavci poljoprivrednih, prehrambrenih i svih drugih proizvoda pod izgovorom povećanja cijena goriva što je čista izmišljotina i peravara građana.
Naime, u avgustu 2012. godine cijena eurodizela je bila 1,38 eura, dok je eurosuper koštao 1,54 eura, u to vrijeme na pijacama je metar dva u cjepanicama koštao 35 eura, a kilogram paradajza na pijacama od 0,30 do 0,50 eura.
Dvije godine kasnije, gorivo je bilo još jeftinije i koštalo je – eurodizel – 1,27, a eurosupera 1,35, ali su cijene drva i paradajza i pored pojeftinjenja goriva ostale na istom nivou. U toj 2014. godini kilogram banana na prijmer je koštao 0,75 eura, a sada je 1,40 eura.
Deceniju kasnije cijene životnih namirnica, ali i svih drugih proizvoda su drastično skočile, a gorivo je, vjerovali ili ne, simbolično, u odnosnu na cijene u prodavnicama i na pijacama, skuplje.
Dakle, danas je cijena goriva, odnosno eurodizela i supera čak 1,63, ali su zato sve ostale životne namirnice, pod izgovorom poskupljenja goriva, znatno skuplje. Cijene goriva su porasle za šest do 10 posto u odnosu na 2012. godinu, a drva su poskupila za čitavih 100 posto.
Paradajz, Krastavci su u odnosu na ljeto 2012. godine skuplji za tri puta do pet puta, pa i više, dok su banane u odnosu na 2014. godinu na primjer skuplje za 100 posto…
I baš kako što narod godinama ponavlja izreku da je rat nekom brat, nekom tat, tako su i retovi, baš kao i ovaj posljednji u Ukrajini mnogi iskoristili da oderu kožu građanima i ne postoje tržišne inspekcije i ograni vlasti raspoloženi da ovakve i slične prevare suzbiju.
Stanko Radulović