Saobraćajni policajci zatiču maloljetnike za volanom, ali Uprava policije ne vodi evidenciju o starosnoj strukturi počinilaca saobraćajnih prekršaja. No, ipak, iz policije povremeno šalju obavještenja kada tokom kontrole saobraćajci zaustave automobile za čijim su volanom maloljetnici.

Tako je u martu uhapšen maloljetnik iz Berana koji je vozio pod dejstvom droga i bez vozačke dozvole. Takođe, početkom prošlog mjeseca saobraćajna policija uhapsila je i maloljetnika iz Podgorice koji je na auto – putu vozio 203 km/h, na dijelu puta gdje je maksimalna dozvoljena brzina 100 km/h. On je uz prisustvo roditelja priveden nadležnom sudiji za prekršaje.
Da posljedice nekad mogu biti i kobne, dokaz je i saobraćajna nesreća u Beranama 6. novembra. M.T. iz Berana osuđen je na tri godine maloljetničkog zatvora jer je na aerodromskoj pisti u tom gradu bez važeće vozačke dozvole i bez položenog vozačkog ispita upravljao automobilom i usmrtio maloljetnu I.Š.
Ovaj portal navodi da nije dobio konkretan odgovor koliko su ove i prošle godine zatekli za volanom maloljetnih osoba, da li je među uhapšenima bilo i onih koji su vozili pod dejstvom alkohola i/ili droga, da li će kazne biti pooštrene, te na koji način Uprava policija planira da suzbije ovakvo ponašanje na crnogorskim putevima.
„Uprava policije ne vodi posebne podatke o starosnoj strukturi počinilaca saobraćajnih prekršaja, tako da ovakvi podaci nijesu dostupni. Ovakva vrsta podataka, po starosnoj strukturi, se vodi za učesnike saobraćajnih nezgoda“, kazali su iz Uprave policije.
Predlažu izmjene Zakona
Kada je riječ o kaznama, navode da je Uprava policije predložila da se izmjenama i dopunama Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima, a čije se usvajanje, kako kažu, očekuje u skorijem budućem periodu, povećaju iznosi novčanih kazni, imajući u vidu veliki broj povratnika.
To, ukazuju, dovodi do zaključka da postojeće kazne nijesu adekvatne.
„Zakonom je predviđena odgovornost za pojedine prekršaje i za vlasnika vozila, kao na primjer kada stavi na raspolaganje odnosno dá na upravljanje vozilo licu koje nema važeću vozačku dozvolu ili ukoliko je to vozilo neregistrovano“, rekli su iz UP.
Kažu da će prije svega kroz preventivne aktivnosti, realizacijom različitih kampanji, intenzivno raditi na podizanju nivoa saobraćajne kulture, a što za cilj ima poboljšanje stanja bezbjednosti u drumskom saobraćaju.
Ujedno će, tvrde, nesmanjenim intenzitetom pojačano kontrolisati sve učesnike u saobraćaju.
Opasnost za sve učesnike u saobraćaju
Saobraćajni vještak Igor Radojević kaže da je vožnja mladog vozača koji nije navršio 18 godina i koji nema položen vozački ispit izuzetno opasna sa aspekta bezbjednosti.
„Jedan od razloga je taj što ne poznaju saobraćajne propise. Takav vozač nije prošao obuku, teoriju, poznavanje znakova. Mladi vozači nemaju ni vozačko iskustvo i sigurnost pri upravljanju motornim vozilom“, navodi Radojević.
Kao problem vidi i to što mladi vozači, kako kaže, olako ulaze ukoštac sa vožnjom.
„Vrlo rano se ohrabruju da izađu u saobraćaj i da upravljaju motornim vozilom samostalno“, kaže Radojević.
Odgovornost vidi i u roditeljima.
„Mislim da su tu krivi i roditelji koji im omoguće, a nerijetko i kupe vozilo prije položenog vozačkog ispita. To su obično vozila sa velikim performansama, velikih kubikaža i snage, za koje su potrebne i posebne vještine i velika rutina, što mladi vozači u tom dobu sigurno nemaju. Takav mladi vozač predstavlja opasnost prvo za sebe, a onda i za sve druge učesnike u saobraćaju, pješake i ostale učesnike, koji su ranjiva kategorija u odnosu na njih. Sve to kulminira dodatno kada mladi, neiskusni vozač, koji nema položen ispit, konzumira alkohol ili opojne droge“, ukazuje Radojević.
Važnost pravovremene edukacije
Prema njegovim riječima, veliki broj je i mladih vozača sa položenim vozačkim ispitom, ali koji učestvuju u saobraćajnim nezgodama sa jako teškim posljedicama.
„To je ono što treba cijelo društvo da zamisli i da se usmjeri cijela edukacija kroz neke nastavne programe, dok ne steknu mogućnost polaganja vozačkog ispita, da tu djecu sačuvamo… Ako roditelj kupi djetetu vozilo prije položenog ispita, on je po mom mišljenju odgovoran za sve što se desi kasnije u saobraćaju i koja god posljedica nastupi. Na drugoj strani, tu su i roditelji koji su svjesni opasnosti i koji sugerišu djecu da ne uzimaju vozilo, tuđe ili svoje i da na taj način nije dozvoljeno upravljanje automobilom“, kaže saobraćajni vještak.
Ističe i važnu ulogu škole kako bi mladi shvatili rizike vožnje i sve potencijalne opasnosti.
„Možemo i u najbližem okruženju da vidimo da roditelj dozvoli djetetu da prije položenog ispita upravlja vozilom, ili uz njegovo prisustvo ili samostalno, ali jednak je epilog. To su, po mom mišljenju, situacije kada ne smijemo da napravimo propuste u edukaciji. Važne su i škole, da tokom obrazovnog procesa do 18. godine utiču prije svega na svijest djece. Bitno je učiti djecu pravilima saobraćaja tokom barem srednje škole, to smo odavno ispustili iz obrazovnog sistema“, kaže Radojević.
Onemogućiti polaganje vozačkog ispita tri do pet godina
A kada je riječ o kaznama, sagovornik CdM-a smatra da bi zakonodavac mogao da produži rok zabrane polaganja vozačkog ispita ukoliko maloljetna osoba upravlja vozilom bez dozvole.
„Odnosno da mu onemogući da polaže vozački ispit tri do pet godina. Možda bi to mlade vozače zamislilo da ne upravljaju vozilom. Mislim da je to djeci najveća kazna, jer oni jedva čekaju da dobiju vozačku. Smatram da novčana kazna ne bi bilo toliko značajna“, navodi Radojević.
Prema njegovim riječima, konstantna saobraćajna kontrola važna je za sve prekršaje, pa i za one koje počinu maloljetnici.
„Nažalost, svjedoci samo da policija nema dovoljno resursa i ljudstva da bude na svakom mjestu, ali pojačane kontrole, barem u noćnim satima, kad je veći rizik od eventualnih saobraćajnih nezgoda i kada vozači mogu biti u alkoholisanom stanju, moraju da daju rezultate, bez obzira na kapacitet policije“, zaključuje Radojević.
Izvor: CdM